Arjantinli kadınların tarihi kazanımı: Kürtaj sınırlaması tamamen kaldırıldı

Arjantin'de, kürtajın tecavüz vakası ya da anne hayatının tehlikede olmasıyla sınırlandırılmasını kaldırmaya yönelik tasarı Meclis'in ardından Senato'dan da geçerek yasallaştı

Arjantinli kadınların tarihi kazanımı: Kürtaj sınırlaması tamamen kaldırıldı

Arjantin’de, kürtajın tecavüz vakası ya da anne hayatının tehlikede olmasıyla sınırlandırılmasını kaldırmaya yönelik tasarı Meclis’in ardından Senato’dan da geçerek yasallaştı.  Tasarı 38 “evet”, 29 “ret” ve 1 “çekimser” oyla kabul edildi.

Alt Meclis’te tasarının kabul edilmesi ardından Senato’da görüşülen kürtaj tasarısı, ciddi tartışmaların ardından 38’e karşı 29 oyla kabul edildi. Yasaya göre kadınlar hamileliklerinin ilk 14 haftasında kürtaj yaptırabilecekler.

Senato’da oylamanın sonuçlanmasının ardından çoğunluğu kadınlardan oluşan binlerce gösterici Kongre binası önünde sevinç gösterileri düzenledi.

Ne olmuştu?

Kürtajı yasallaştırma yasası son olarak 2018 Ağustos’ta Senato’ya gelmiş ve burada reddedilmişti. Birçok kişi Devlet Başkanı Mauricio Macri’ye “yeterince destek vermediği” gerekçesiyle tepki göstermişti.

Kürtaj Latin Amerika’da Küba, Uruguay ve Meksika’nın bazı eyaletlerinde yasal. El Salvador, Honduras, Nicaragua ve Haiti’de ise kürtaj tamamen yasak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur