Koca: “Aralık ayında en az 10 milyon aşı temin etmiş olacağız”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19 aşılarıyla ilgili olarak "Aralık ayında en az 10 milyon, ama muhtemelen 20 milyon gibi, temin etmiş olacağız. Ocak ayında 20 milyon, şubat ayında 10 milyon. Bu rakamları daha da artırma gayreti içindeyiz" dedi

Koca: “Aralık ayında en az 10 milyon aşı temin etmiş olacağız”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19’a karşı yürütülen aşı çalışmalarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

“Aralık ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. Aralık ayında en az 10 milyon, ama muhtemelen 20 milyon gibi, temin etmiş olacağız. Ocak ayında 20 milyon, şubat ayında 10 milyon. Bu rakamları daha da artırma gayreti içindeyiz” diyen Koca, yerli aşı için ise nisan ayı sonrasını işaret etti.

Koca’nın açıklamalarında şunlar öne çıktı:

  • Pfizer aşısıyla ilgili de yoğun görüşmeler içindeyiz. Yerli aşı nisan sonrası devreye gireceği için nisana kadar temin edilebilecek tüm aşıyı almak istiyoruz. Ne kadar olursa almaya talip olduğumuzu söyledik.
  • Ayrıca dünyada erken ruhsat alabilecek firmalarla yakın iletişim halindeyiz. Aralık, ocak ayını hedefleyerek yoğun şekilde yapmak istiyoruz. Yerli aşı birinci fazı aralıkta bitirebilir, faz ikiye geçeriz. Nisanda üçüncü faz ve yaygın kullanıma geçebileceğimizi düşünüyoruz.
  • Vatandaşımız için güvenilir aşıyı tercih edip erken dönemde temin edip yapma taraftarıyız. Aralık 11’inden sonra yaygın bir şekilde sağlık çalışanları ile başlayacak.
  • Nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili Bilim Kurulu çalışıyor, netlik oluştuğunda paylaşmış olacağız. Hizmet sektörü var, temas halinde olanlar olabilir. Nasıl planlama olacağı stratejiye göre yapılır. Riskli gruplar öncelikli olur.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur