Akar’dan Van Çatak’taki işkence ve cinayete yanıt: “Bakanlığımızda buna ilişkin bilgi, belge, kayıt bulunmamakta”

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, canlı yayında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Van’ın Çatak ilçesinde helikopterle atılma olayına ilişkin sorduğu soruya “bilgi, belge, kayıt yoktur” şeklinde yanıt verdiğini duyurdu

Akar’dan Van Çatak’taki işkence ve cinayete yanıt: “Bakanlığımızda buna ilişkin bilgi, belge, kayıt bulunmamakta”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, youtube kanalından Van’ın Çatak ilçesinde helikopterden atılan Osman Şiban ve Servet Turgut’a dair verdiği soru önergesine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan yanıt geldiğini belirtti.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Tanrıkulu, “Van Çatak’taki ölüm olayını sordum. Hani gözaltına alınmıştı. Bir yurttaşımız ağır yaralandı biri yaşamını yitirdi. Savunma Bakanı’na sordum. Helikopter Milli Savunma Bakanlığı’nın sorumluluğu altında. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bir cümleyle cevap vermiş. ‘Bakanlığımızda buna ilişkin bilgi, belge kayıt bulunmamaktadır diye” ifadelerini kullandı.

“Soruşturma bile başlatıldı” diyemedi

Tanrıkulu, Akar’ın cevabına şu sözlerle tepki gösterdi: “Sadece bir cümleyle yazmış. Sanki orada operasyon yapılmamış, bu Cumhuriyet’in değil o helikopter. Linç girişimine yüzlerce asker katılmamış gibi bir cümle. Bu hükümetin insan haklarına bakışını Milli Savunma Bakan’ı Akar’ın bir cümlesi ortaya koyuyor. Şunu bile yazamadı, ‘gerekli soruşturma başlatılmıştır. Savcılık tarafından adli, bizim tarafımızdan idari soruşturma başlatılmıştır’ bile diyemedi. Ölen kim Kürtler, 60 yaşında bir yurttaşımız. ‘Soruşturma başlattık’ bile diyemedi. Çünkü ölen Çataklı Kürt yurttaşımız.”

Olayı belgeleyen gazeteciler tutuklandı

Van’ın Çatak ilçe kırsalında operasyona çıkan askerler tarafından alıkonulup, Osman Şiban ile birlikte helikopterden atılması sonucu yaşamını yitiren Servet Turgut’un yaşadıkları olayı belgeleriyle ortaya çıkaran Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirlerimiz Adnan Bilen ve Cemil Uğur, Jinnews muhabiri Şehbiran Abi ve gazeteci Nazan Sala ile birlikte 9 Ekim’de tutuklanmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur