Ahmet Atakan’ın son eylemiydi: Katili soruşturulamıyor, 25 yoldaşına 5’er ay hapis cezası

Hatay’da 9 Eylül 2013 akşamı ODTÜ kampüsünden geçirilen yol inşaatına karşı başlayan direnişe destek vermek için düzenlenen eyleme katılan 25 kişiye 5’er ay hapis cezası verildi. Ahmet Atakan bu eylemde polis saldırısı sırasında yaşamını yitirmiş, olay yerinde bulunan gaz fişeği kapsülü üzerindeki kanın Atakan'a ait olduğu yıllar sonra açığa çıkmış ancak Hatay Valiliği o gün görevli polisler hakkında soruşturma açılmasını engellemişti

Ahmet Atakan’ın son eylemiydi: Katili soruşturulamıyor, 25 yoldaşına 5’er ay hapis cezası

Hatay’da 9 Eylül 2013 akşamı Gezi direnişçisi Abdullah Cömert için adalet istemek ve ODTÜ kampüsünden geçirilen yol inşaatına karşı başlayan direnişe destek vermek için düzenlenen eyleme katılan 25 kişiye 5’er ay hapis cezası verildi.

Katile soruşturma yok

Yüzlerce kişinin katıldığı eylem uzun saatler sürmüş Armutlu Mahallesi’nin gaza boğulduğu polis saldırısında Ahmet Atakan yaşamını yitirmişti. Arkadaşları Atakan’ın polis saldırısı nedeniyle yaşamını yitirdiğini söylemiş, daha sonra Atakan’ın bir apartmanın çatı katından düşüş anına dair görüntülerin yayımlanması ile eylemciler suçlanarak polisin sorumluluğu örtülmeye çalışılmıştı.

Ancak olay sonrasında yerde bulunan kan lekeli bir gaz fişeği kapsülünün incelenmesinin yıllar sonra açığa çıkan sonucuna göre kan Ahmet Atakan’a aitti. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görevlendirdiği bilirkişinin 29 Kasım 2018’de hazırladığı raporda bu durum belgelendi ancak Hatay Valiliği’nin soruşturma izni vermemesi nedeniyle o gün görevli polisler hakkında soruşturma başlatılamadı. Bu durumu Ekim 2020’de öğrenen aile Valilik kararına itiraz etti.

KAPSÜLDEKİ KANIN ATAKAN’A AİT OLDUĞU AÇIĞA ÇIKTI ANCAK VALİLİK SORUŞTURMAYI ENGELLEDİ

“Bağımsız kararlar değil”

Atakan’ın katillerinin soruşturulması yönünde herhangi bir ilerleme kaydedilmiş değil. Ancak o gün Atakan’la birlikte eylemde olan 25 kişi hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet” suçlamasıyla açılan davanın Hatay 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında 5’er ay hapis cezası çıktı.

Hapis cezası alan eylemciler arasında yer alan Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu, “Hâkim lütfetti, bize verebileceği en az cezayı verdiğini söyledi. İtiraz edebilirmişiz, yıllarca sürebilirmiş… Ahmet’in hayatına son veren gaz fişeği kapsülünü atan polisler hakkında soruşturma açılmasına bile izin vermediler, bize, Ahmet’in onlarca arkadaşına 5’er ay hapis cezası verdiler. İkisinin birbirinden bağımsız kararlar olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur