Yetkin: “Bu süreçte Erdoğan yeni müttefiklerine değil eski dostlarına bel bağlamaya mecbur görünüyor”

“Akşener’e göre, Albayrak’ın gidişi ardından Erdoğan’ın verdiği reform sözlerinden rahatsız olan Bahçeli, Çakıcı’yı Kılıçdaroğlu’na saldırtarak Kılıçdaroğlu üzerinden Erdoğan’a ‘Neler oluyor?’ diye soruyor, çünkü reform filan istemiyordu. Yüzde 10’un altındaki MHP’nin hiçbir sorumluluğa ortak olmadan iktidara ortak olmasının tek yolu mevcut sistemin reforma tabi tutulmadan devamıydı çünkü”

Yetkin: “Bu süreçte Erdoğan yeni müttefiklerine değil eski dostlarına bel bağlamaya mecbur görünüyor”

Gazete-yazar Murat Yetkin, Cumhur İttifakı içindeki örtülü gerilime dikkat çektiği yazısında “Savrulma üst noktalarda. Erdoğan’ın işi gerçekten kolay görünmüyor” dedi.

“Ekonomide dağınıklık”, “Yönetimde dağınıklık” ve “Hukukta dağınıklık” başlıkları altında son günlerde yaşanan gelişmeler üzerinden iktidarın artan krizini değerlendiren Yetkin, ilk başlıkta Merkez Bankası’nın faiz kararına ilişkin “Erdoğan’ın deyişiyle ‘faiz lobisinin’ beklentisi 475 idi. Tam olarak o oldu” derken, ikinci başlıkta ise Alaattin Çakıcı’nın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehditlerine ilişkin şunları kaydetti:

Sadece Alaattin Çakıcı olayı dahi işlerin nasıl Erdoğan ve AK Parti kontrolünden yüzde 50+1 ile kader ortağı yaptığı Devlet Bahçeli ve MHP kontrolüne geçmekte olduğunun göstergesi.

Bahçeli ‘reform’ istemiyor

Yetkin, bu duruma en ilginç teşhisi İyi Parti lideri Meral Akşener’in koyduğunu belirterek, Bahçeli’nin Erdoğan’ın reform sözlerinden rahatsız olduğu ve Çakıcı’yı Kılıçdaroğlu’na saldırtarak Kılıçdaroğlu üzerinden Erdoğan’a “Neler oluyor?” diye sorduğu değerlendirmesine dikkat çekiyor ve ekliyor: “Yüzde 10’un altındaki MHP’nin hiçbir sorumluluğa ortak olmadan iktidara ortak olmasının tek yolu mevcut sistemin reforma tabi tutulmadan devamıydı çünkü.

Bülent Arınç ve Cemil Çiçek’in açıklamalarına da değinen Yetkin, “Ama Erdoğan’ın devlet yönetiminde ortaya çıkan bu dağınıklık ve savrulmayı toparlamasında eski tüfekler de yeterli olmayabilir. Erdoğan’ın reform sözlerine değil, gerçekten reformlara ihtiyacı olduğuna ikna olması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Murat Yetkin’in, yetkinreport.com’da yayımlanan yazısının tamamını okumak için tıklayın: Yönetimde dağınıklık had safhada, Erdoğan’ın işi zor

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur