Van’da valinin fotoğrafını paylaşan bir üniversiteli tutuklandı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğrencisi ve Öğrenci Kolektifleri'nden Reber Mazlum Safran, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile mektuplaştığı ve Van Valisi M.Emin Bilmez’in fotoğrafını paylaştığı gerekçesiyle tutuklandı

Van’da valinin fotoğrafını paylaşan bir üniversiteli tutuklandı

Van’da helikopterden atılan Osman Şiban ve Servet Turgut’a yönelik işkenceden sorumlu olan Van Valisi, Van Cumhuriyet Başsavcısı ve İl Jandarma Komutanı’nın yer aldığı gönderiyi, Twitter’da RT yapan üniversite öğrencisi Reber Mazlum Safran tutuklandı.

Evine yapılan baskında gözaltına alınan ve üç gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklanan Safran hakkında kamu görevlilerini hedef göstermek suçlaması yöneltildi.

Üniversite öğrencisinin Selahattin Demirtaş, Osman Kavala ve ölüm orucu direnişinde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik ile mektuplaşmaları suç sayıldı. Mahkeme Demirtaş, Kavala ve Timtik’i “örgüt üyesi” olmakla suçladı.

3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Safran’a yöneltilen suçlamalar şunlar:

Van Valisi M.Emin Bilmez, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez ile İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit’in fotoğraflarını paylaşarak hedef göstermek, ‘İşkenceciler’ şeklinde ifadelerle güvenlik güçlerini töhmet altında bırakmak, terör örgütü üyeliğinden cezaevinde bulunan kişilere yazılıp bu kişilerden alındığı anlaşılan mektuplar, 1 Mayıs işçi bayramı için duvarlara yazılar yazmak.

Safran mahkemede yaptığı savunmasında, sanal ağlardaki paylaşımlarının suç olmadığını ve Twitter’daki bazı paylaşımları RT yapmakla yetindiğini belirterek “Yaptığım paylaşımlarda herhangi bir suç unsuru yoktur” dedi.

Konuya ilişkin bilgi veren Safran’ın avukatı Necdet Ceyhan şunları söyledi:

Söz konusu fotoğrafları Twitter’dan retweet yapmış. RT yaptıkları sadece eleştiri mahiyetinde değerlendirmesi gerekir. En son TMK 7/2 maddesinde açıkça belirtiliyor. Sosyal medya paylaşımlarına ceza verilemez. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu durumda eleştiriye dahi tutuklama verilebiliyor. Bu karara itiraz edeceğiz. TMK 6. maddesindeki ‘Kamu görevlisini ifşa etme’ suçlamasıyla tutuklandı ve bu suçlamadan tutuklu olamaz. Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Ebru Timtik gibi isimlerle mektuplaşmaları suç sayılıyor.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur