Türkiye’ye temsilci atamayan Facebook, Twitter ve YouTube’a 10 milyon lira ceza

AKP ve MHP ortaklığıyla Meclis'ten geçirilen "Sosyal Medya Yasası" kapsamında Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok'a Türkiye'de temsilci bulundurmadıkları için 10 milyon TL ceza kesildi

Türkiye’ye temsilci atamayan Facebook, Twitter ve YouTube’a 10 milyon lira ceza

AKP ve MHP ortaklığıyla Meclis’ten geçirilen “Sosyal Medya Yasası” kapsamında Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok’a Türkiye’de temsilci bulundurmadıkları için 10 milyon TL ceza kesildi.

Konuyla ilgili Twitter’dan açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Kamuoyunda sosyal medya yasası olarak adlandırılan 7253 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yabancı kaynaklı şirketlere uymaları gereken bazı kurallar bildirilmişti. Yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan başta facebook, instagram, twitter, periscope, youtube ve tiktok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesildi” dedi.

İktidarın sonu kapatmaya giden sosyal medya sansürünün aşamaları ise şöyle:

  1. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.
  2. Bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde de yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, bu defa 30 milyon lira idari para cezası kesilecek.
  3. İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülük de yerine getirilmezse reklam verilmesi yasaklanacak.
  4. Reklam yasağı kararından itibaren 3 ay içinde yükümlülükler yerine getirilmezse internet trafiği bant genişliği % 50 daraltılacak.
  5. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği yüzde 90 daraltılacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur