Türkiye’den Libya’ya giden bir gemi silah taşıdığı iddiasıyla Alman fırkateyni tarafından durduruldu

Türkiye’den Libya’ya giden “ROSELINE-A” adlı yük gemisi, silah taşıdığı iddiasıyla Alman fırkateyni tarafından durduruldu. AA geminin insani yardım malzemesi taşıdığını ve başka bir şey bulamayan askerlerin gemiyi terk ettiğini savunurken Almanya gemide silah olduğundan şüphelenildiğini fakat Türkiye’nin aramanın tamamlanmasına izin vermediğini öne sürdü

Türkiye’den Libya’ya giden bir gemi silah taşıdığı iddiasıyla Alman fırkateyni tarafından durduruldu

Avrupa Birliği (AB) misyonu kapsamında Birleşmiş Milletler’in (BM) silah ambargosunu denetlemek için Libya açıklarında görev yapan Alman askerleri, bir Türk yük gemisini durdurdu

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, İstanbul’dan demir alan ve insani yardım malzemeleri taşıyan Türk bandıralı “ROSELINE-A” gemisi, dün (22 Kasım) gece Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nden bir komutanın sevk ve idaresinde yapılan İrini Harekatı’nda görevli Alman fırtakeyni tarafından Mora Yarımadası’nın güneybatısında durduruldu.

Geminin uluslararası hukuka aykırı şekilde durdurulduğunu savunan AA, “Geminin süratini düşüren ve yolundan engelleyen askerler, Türkiye’den izin almadan yapılanın hukuki olmadığı yönündeki ikazlara uymayarak tüm konteynerleri de açarak aradı. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren aramanın ardından gemide insani yardım malzemesi, yiyecek, boya gibi maddeler dışında bir şey olmadığını anlayan askerler, daha sonra gemiden ayrıldı” dedi ve ekledi: “Gemi, Misrata Limanı’na doğru seyrine devam ederken Türkiye’nin konuyla ilgili uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunacağı öğrenildi.

Deniz trafiğinin anlık izlenebildiği ve gemilere ilişkin bilgilerin yer aldığı MarineTraffic’e göre, “ROSELINE-A” yük gemisi 18 Kasım’da İstanbul Ambarlı Limanı’ndan hareket etti. Gemi, Arkas Konteyner Taşımacılık A.Ş’nin mülkiyetinde bulunuyor.

Almanya: “Türkiye aramanın tamamlanmasına izin vermedi”

İngiliz haber ajansı Reuters’ın aktardığı habere göre Almanya ise bugün (23 Kasım) yaptığı açıklamada gemide silah olduğundan şüphelenildiğini fakat Türkiye’nin aramanın tamamlanmasına izin vermediğini öne sürdü.

Alman yayın kuruluşu Der Spiegel de Türkiye’nin, Alman askerlerinin gemiyi kontrol etmesini protesto ettiğini ve AB misyonuna geminin kontrol edilmesine izin verilmediğini bildirdiğini aktardı. Bunun üzerine AB bünyesinde görev yapan Alman askerlerinin gemiyi terk ettiği ve geminin rotasına devam ettiği belirtildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur