TTB: “Kötü gidişin üzeri yalnızca Sağlık Bakan Yardımcısı’nın görevden alınmasıyla örtülemez”

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven'in görevden alınıp yerine Sabahattin Aydın’ın atanmasına ilişkin yaptığı açıklamada “Yürütülen yanlış sağlık politikalarının sorumluluğunu asıl üstlenmesi gereken Sağlık Bakanı’dır” dedi

TTB: “Kötü gidişin üzeri yalnızca Sağlık Bakan Yardımcısı’nın görevden alınmasıyla örtülemez”

TTB Merkez Konseyi, Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven’in görevden alınıp yerine Medipol Üniversitesi Rektörü Sabahattin Aydın’ın atanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven’in görevden alınması, hükümetin ekonomide olduğu gibi sağlık politikalarında da çöküşünün göstergelerindendir” diyen TTB, devamla şunları kaydetti:

Ancak salgınla mücadeledeki, tedavi ve koruyucu sağlık hizmetlerindeki kötü gidişin üzeri yalnızca Sağlık Bakan Yardımcısı’nın görevden alınmasıyla örtülemez. Yeni Sağlık Bakan Yardımcısı olarak atanan Sabahattin Aydın da pandemiye karşı başarısız olmamızın önemli nedenlerinden ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nda büyük sorumluluğu olan birisidir.

Sorumluluk Bakan Koca’da

Yürütülen yanlış sağlık politikalarının sorumluluğunu asıl üstlenmesi gerekenin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olduğunu belirten TTB, “Sağlık hizmetlerinin örgütlenmesinde toplum ve tüm sağlık emek örgütlerinin dahil edildiği yeni yapılanmaya gidilmelidir. Salgınla baş etmenin ve toplum sağılığının korunmasının tek yolu budur” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur