TTB Başkanı Fincancı’dan Bakan Koca’ya: “Hasta ve vaka aynıdır”

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Rukiye Eker, Bakan Koca’nın kendi öğrencisi olduğunu söyledi ve Sayın Bakan’a tıpta hasta-vaka ayrımı olmadığını hatırlattı. Tarihlere baktığımda fark ettim ki Sayın Bakan benim de öğrencim olmuş, dolayısıyla bende hatırlatayım bir öğretmen olarak; hasta ve vaka aynıdır, tıpta biz bunları ayırmayız”

TTB Başkanı Fincancı’dan Bakan Koca’ya: “Hasta ve vaka aynıdır”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve beraberindeki heyet, faşist mafya lideri Alaattin Çakıcı tarafından tehdit edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek ziyaretinde bulundu.

Fincancı’ya ziyarette, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut ve TTB Merkez Konseyi üyesi Deniz Erdoğdu eşlik etti. CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin de bulundu.

“Hasta ve vaka aynıdır”

Ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fincancı, testi pozitif olan hasta sayılarının ilk kez açıklanmasına ilişkin şunları kaydetti:

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Rukiye Eker, Bakan Koca’nın kendi öğrencisi olduğunu söyledi ve Sayın Bakan’a tıpta hasta-vaka ayrımı olmadığını hatırlattı. Tarihlere baktığımda fark ettim ki Sayın Bakan benimde öğrencim olmuş, dolayısıyla ben de hatırlatayım bir öğretmen olarak; hasta ve vaka aynıdır, tıpta biz bunları ayırmayız. Vaka ‘belirti göstermeyen’ olarak tanımlanıyor ama Kovid-19’da testin pozitif çıkmasından sonra ne zaman belirtilerin ortaya çıkacağını öngörme olanağımız yok. O insanları evlere gönderdiğimizde ‘hasta’ olarak tanımlamadığımızda hata yapmış oluruz.”

“4 hafta kapanma”

Salgınla mücadele için dört hafta kapanma olması gerektiğini vurgulayan Fincancı, sözlerinin devamında, “Zorunlu üretim dışında üretim muhakkak dört hafta durmalı, bunu biz söylemiyoruz bilim söylüyor. İnsanları açlığa mahkûm etmeden bunun yapılması lazım. Gündelik çalışan insanlar var, gelir kaygılarının önüne geçilmesi gerekiyor. İnsanca yaşanabilecek bir ücretin herkese ödenmesi, güvenceli çalışma koşullarının yaratılması, kira yardımlarının yapılması önemli. Bu önlemler sosyal devletin alması gereken önlemler. Fiziksel hareket kısıtlandığında obezite gibi hastalıklar artar bunun önü alınmalı. Okulların kapanması ile çocukların psikolojisi etkilendi buna dair bir çözüm yok” ifadelerini kullandı.

“28 bin şüpheli”

Ardından konuşan TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut da, “Dün filyasyon ekipleri için sadece Ankara’da günlük 14-15 bin izolasyon var, 4-5 bini pozitif. Türkiye geneli içinde açıklanan 28 bin sayısı şüpheli. Bir şekilde sahadan TTB’ye veri akıyor. Bu tür salgınlarda hasta bildirimi önemlidir. Vaka hasta ayrımı yapmamak lazım, bunu uluslararası kuruluşlara bildirmemek suçtur” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur