“Tokat’taki maden projeleri Niksar Ayvaz suyunu tehlikeye atıyor”

CHP Tokat Milletvekili Kadim  Durmaz Tokat Erbaa ve Niksar yöresinde ruhsat verilen maden projelerini, projeler için kullanılacak orman sahaları için bakanlık izni olup olmadığını  yazılı bir soru önergesiyle Tarım ve Orman Bakanlığına sordu

“Tokat’taki maden projeleri Niksar Ayvaz suyunu tehlikeye atıyor”

CHP Tokat Milletvekili Kadim  Durmaz Tokat Erbaa ve Niksar yöresinde ruhsat verilen maden projelerini, projeler için kullanılacak orman sahaları için bakanlık izni olup olmadığını  yazılı bir soru önergesiyle Tarım ve Orman Bakanlığına sordu.

“Ormanların talanından Tarım ve Orman Bakanı haberdar mı?”

Maden projelerinde orman alanlarının kullanıldığı ve  bu alanların mülkiyet hakkının Tarım ve Orman Bakanlığı’nda olduğunu vurgulayan Durmaz, “Bu maden projeleri için ruhsat almış olmak yetmez, Orman ve Tarım Bakanlığının da özel izni gerekiyor. Doğamızın en değerli orman sahalarının talanı anlamına gelen bu projeler için Tarım ve Orman Bakanlığının izni var mıdır?” dedi.

Durmaz’ın önergesinde “Tarım Bakanımız Tokat’ta her eve koyun projesini müjde olarak açıkladı. Sayın Bakan’a sesleniyorum, meraları talan edilen bu halk verdiğiniz koyunları nerede otlatacak! Hangi suyu kullanacak! Lütfen bu kıyıma izin vermeyin” ifadeleri yer aldı.

“Niksar Ayvaz suyunun geleceği tehlikede”

Durmaz’ın önergesinde yer alan sorular ise şöyle:

  1. Doğamızın ve  en değerli orman sahalarının talanı anlamına gelen bu projeler için Tarım ve Orman Bakanlığının izni var mıdır?
  2. Var ise bu izinler neden verilmiştir?
  3. Tarım ve Orman Bakanlığınca izin verilen bu proje sahalarında yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının, tescilli mera varlıklarımızın geleceği düşünülmüş müdür?
  4. Dünyanın en değerli içme suyu kaynaklarından Niksar’da tarihi “Ayvaz suyu”nun  geleceği düşünülmüş müdür?
  5. Tarımsal gelişmenin, orman ve su kaynaklarımızı korumayı görev hedefleri içinde sayan Tarım ve Orman Bakanlığı, orman varlıklarımızın, Yeşilırmak havzasının korunması için bu projelerin etkilerini araştıracak mıdır?
  6. Bu maden projeleri Tarım ve Orman Bakanlığının Yeraltı Sularını Koruma Yönetmeliğine, İçme Sularını Koruma Yönetmeliğine ve Yeşilırmak Havzası Koruma Planına uygun mudur?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur