Timur Selçuk’u yitirdik

Usta sanatçı Timur Selçuk, 74 yaşında hayatını kaybetti

Timur Selçuk’u yitirdik

Piyanist, besteci ve yorumcu Timur Selçuk’un yaşamını yitirdiği bildirildi. Selçuk, 74 yaşındaydı.

Timur Selçuk’un eşi Handan Selçuk, cnnturk.com’a yaptığı açıklamada “Dün gece en son saat 11.30’da beraberdik. Sabaha karşı da ölü bulduk, Herhangi bir rahatsızlığı yoktu. Kalp krizinden öldüğünü düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

DİSK: Türkiye işçi sınıfının müzisyenini kaybettik

DİSK, Timur Selçuk için yaptığı paylaşımda “Büyük usta, büyük sanatçı, DİSK Kültür Merkezi’nin ve DİSK Korosu’nun kurucusu, Türkiye işçi sınıfının müzisyeni Timur Selçuk’u kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Sesi meydanlarda, grev ve direniş çadırlarında, yankılanmaya devam edecek” dedi.

Timur Selçuk kimdir?

2 Temmuz 1945 Tarihinde İstanbul’da doğdu. Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk ve tiyatro sanatçısı Şehime Erton’un oğludur.

Beş yaşında piyano çalmaya başlamış, yedi yaşında ilk konserini vermiştir. Galatasaray Lisesi mezunudur. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuarı piyano bölümüne de devam etmiştir.

Orhan Veli, Attila İlhan ve Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş, 1976’da İstanbul Oda Orkestrası’nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi’ni kurmuştur.

Ankara Sanat Tiyatrosu’nda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenus’un “Nereye Payidar” oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcu’nun “Sakıncalı Piyadesi”nin müziklerini yapmış, ayrıca “804 İşçi”, “Ferhat ile Şirin”, “Şeyh Bedrettin Destanı”, “Tak-Tik”, “Küçük Adam Ne Oldu Sana”, “Rumuz Goncagül” ve “Galilei-Galileo” adlı oyunların müziklerini yapmıştır. “Sarıpınar 1914”, “Üç İstanbul”, “Cahide”, “Hakkari’de Bir Mevsim” gibi filmlere de fon müziği bestelemiştir.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Çiğdem Talu tarafından “Vurdular onu” ismiyle Türkçeye çevrilen, Yunanistan’da devrimci müziğin öncülerinden Mikis Theodorakis’in eseri de ilk kez Timur Selçuk tarafından 1978 yılında ODTÜ konserinde seslendirildi.

13 Şubat 2017’de DİSK’in 50. kuruluş yıldönümü için düzenlenen etkinlikte sahne alan Timur Selçuk, “Türkiye işçi sınıfına selam” şarkısını seslendirdikten sonra yaptığı konuşmada “Bu yıl benim de 50. yılım. Ben öyle sağda solda 50. yıl yapamam. Bu akşam benim de 50. yılım” demişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur