Tahir Elçi katledildiği yerde anıldı: “Beş yıldır kalın bir cezasızlık zırhıyla korunan failleri arıyoruz”

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, beş yıl önce bugün katledildiği Dört Ayaklı Minare önünde anıldı. Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Cihan Aydın anmada yaptığı konuşmada “Beş yıldır kalın bir cezasızlık zırhıyla korunan Tahir Elçi’nin faillerini arıyoruz. Şark cephesinde değişen bir şey yok” dedi

Tahir Elçi katledildiği yerde anıldı: “Beş yıldır kalın bir cezasızlık zırhıyla korunan failleri arıyoruz”

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi beş yıl önce bugün (28 Kasım) katledildiği Suriçi’ndeki Dört Ayaklı Minare önünde anıldı. Bu yılki anma etkinliği pandemi nedeniyle temsili düzeyde yapıldı.

Sputnik Türkiye’den Sertaç Kayar’ın haberine göre, Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan ve aralarında Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, akrabaları, bölge baro başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, avukatla,  HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in de bulunduğu kitle, Türkçe ve Kürtçe “Seni unutmayacağız” yazılı pankart eşliğinde Dört Ayaklı Minare’ye doğru yürüdü.

“Cezasızlık politikası mahkemeye de sirayet etmiş durumda”

Dört Ayaklı Minare’nin önüne gelen kitle, Ahmet Kaya’nın “Diyarbakır Türküsü” eşliğinde karşılandı. Burada açıklama yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Cihan Aydın, “Baro Başkanımız Tahir Elçi’nin bulunduğumuz bu alanda katledilmesinin üzerinden tam 5 yıl geçti. Beş yıldır kalın bir cezasızlık zırhıyla korunan Tahir Elçi’nin faillerini arıyoruz. 218 hafta boyunca Diyarbakır Adliyesi önündeki adalet arayışımıza, dava açıldıktan sonra ara verdik. Bundan sonra gerçeği arayış çabalarımızı, mahkeme salonlarında sürdürmeye karar verdik” dedi.

“Tahir Elçi’nin bıraktığının çok gerisindeyiz”

“Şark cephesinde değişen bir şey yok” diyen Av. Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

Toplum olarak hapsedilmeye çalışıldığımız karanlık, daha da zifirileşti. Bu ülkede artık hiçbir yurttaşın hukuk güvenliği yok. Seksen milyon insan olağan şüpheli, her sabah kırılan ya da çalınan kapılar, gözaltına alınan onlarca kişi haberiyle güne başlamak rutin bir hale geldi. İşkence, yasadışı öldürmeler, kadın cinayetleri, çocuk istismarları, çevre katliamları konusunda yargının sağır edici sessizliğine tanıklık ediyoruz. Kürt meselesinin barışçıl çözümü konusunda Tahir Elçi’nin bıraktığının çok gerisindeyiz. Mesele tümüyle güvenlik bürokrasisine terk edilmiş durumda. Çözümsüzlük politikası, can almaya ve can yakmaya devam ediyor. İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğü ağır bir tehdit altında. Binlerce insan sosyal medya ve diğer iletişim araçlarından fikirlerini paylaştıkları için soruşturma ve kovuşturma tehdidi altında. Aynı şekilde meslek etiğine uygun bir şekilde görevlerini yapan onlarca gazeteci hapiste.

“Gözün arkada kalmasın Sevgili Başkan”

Av. Aydın, hapishanelerin fikirlerinden dolayı tutuklanan siyasetçiler, sivil toplum temsilcileri, gazeteciler için kalıcı bir ikametgâha dönüştüğünü belirterek sözlerini şöyle sonlandırdı:

Her yıl tedavisi yapılmayan onlarca hasta mahpusun cenazeleri çıkıyor cezaevlerinden. Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik saldırılar ve tacizler de daha da aratarak devam ediyor. Avukatlar mesleki faaliyetleri nedeniyle gözaltına alınmakta, tutuklanmakta ve cezalandırılmaktadır. Ama gözün arkada kalmasın Sevgili Başkan, binlerce meslektaşın senin bıraktığın yerden kararlılıkla adalet ve insan hakları mücadelesini sürdürmektedir.  İşte senden sonra memleketin pürmelali böyle Sevgili Başkan. Demokratik, özgür ve barış içinde bir yaşam hayalin, bizim de hayalimiz. Düşlerinin ve düşlerimizin savunucusu olmaya, bunlar için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Açıklamanın ardından kitle, Tahir Elçi’nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare’ye karanfil bıraktı.

Kaynak: Sputnik

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur