SETA, “ÖSO” saflarında çocuk silahlı milislerin yer aldığını içeren raporunu yayından kaldırdı

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından hazırlanan “Suriye Milli Ordusu” (SMO) başlıklı raporda silahlı milislerin çocuk yaşta silah altına alındığına dair veriler yer aldı. Bir süre sonra rapor yayından kaldırıldı

SETA, “ÖSO” saflarında çocuk silahlı milislerin yer aldığını içeren raporunu yayından kaldırdı

AKP’ye yakınlığıyla bilinen ‘düşünce kuruluşu’ SETA’dan Ömer Özkızılcık, önceki ismi “Özgür Suriye Ordusu” olan, AKP destekli cihatçı çatı örgütü SMO hakkında hazırladığı rapor, 18 Kasım’da Türkçe ve İngilizce olarak SETA’nın internet sitesi üzerinden yayımlandı.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi de olan SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, rapora yazdığı önsözde, “Raporun yazarı Türkiye’nin Suriye’deki yerel müttefiki olan SMO hakkında verilere dayanan bilgiler sunmakta ve Türkiye kamuoyunda SMO’yu ve askerlerini tanıtmaktadır. Her ne kadar SMO hakkında Türkçe literatürde farklı çalışmalar bulunsa da bu rapor somut rakamlar ve veriler sağlaması açısından kendi alanında bir ilktir” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre, SETA’nın raporunun, TSK’nin geçen yıl düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’na da katılan SMO’nun ilk üç kolordusu bünyesinde bulunan 1551 SMO milisiyle 11-18 Aralık 2019 tarihleri arasında internet üzerinden yapılan anket verileri kullanılarak hazırlandığı belirtildi.

Rapordaki SMO savaşçılarına yöneltilen yaş ve kaç yıldır savaşta yer aldıklarına yönelik soruların yanıtları, SMO saflarında savaşanların bir bölümünün çocuk yaşta silah altına alındığını ortaya çıkardı. Raporda, anketi yanıtlayan SMO milislerinin yüzde 7,85’i 18-20 yaş arasında olduğunu bildirirken sadece yüzde 3,66’sı 2 ve daha az yıldır SMO saflarında savaştığını açıkladı. Bu veriler, ankete katılan SMO savaşçılarının yüzde en az 4’ünün 18 yaşından küçükken Suriye savaşında savaşmaya başladığını ortaya koydu.

“Editoryal tasarruf”

SETA yetkilileri, raporun internet sayfalarından “editoryal tasarruf” gerekçesiyle silindiğini belirtirken konuyla ilgili başka bir açıklama yapmadı.

Ancak rapora, Google’ın önbellek görünümü üzerinden ulaşmak mümkün. Raporun İngilizce versiyonuna da Internet Archive Wayback Machine üzerinden ulaşılabilir.

Suriye’deki savaşta yer alan grup ve örgütlerin tamamına yakınının çocuk savaşçı savaştırdığına dair bulgular daha önce Birleşmiş Milletler raporlarına da yansımıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur