Sendika.Org, Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz etti: Anayasa Mahkemesi kararı tüm siteler için uygulanmalı!

Anayasa Mahkemesi’nin Sendika.Org hakkında verdiği ihlal kararının ardından önce tüm internet sitelerini erişime açan Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği, BTK’nin itirazı üzerine kararı kaldırmış ve sadece Sendika.Org’un erişime açılmasına karar vermişti. Sendika.Org avukatları söz konusu karara itiraz etti

Sendika.Org, Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz etti: Anayasa Mahkemesi kararı tüm siteler için uygulanmalı!

Anayasa Mahkemesi’nin Sendika.Org hakkında verdiği 11 Mart 2020 tarihli ihlal kararını ancak aradan 7 buçuk ay geçtikten sonra uygulayan Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği, yeni kararıyla birlikte önce Sendika.Org ile birlikte engellenen tüm internet sitelerinin erişim engelinin kaldırılmasına karar vermişti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun itirazı üzerine mahkeme bu kez kendi kararını kaldırarak aralarında Özgür Gündem, Dicle Haber Ajansı’nın da bulunduğu ve çok sayıda internet sitesinin ve Twitter hesabının yeniden engellenmesine karar vermişti.

Karara itiraz eden Sendika.Org avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararında yargısal makamların kararlarında ilgili ve yeterli gerekçe sunması gerektiğini söylediğini hatırlatarak ihlale konu kararın tüm internet siteleri açısından soyut gerekçeler içerdiğini ve Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı olduğunu belirterek kararın kaldırılmasını talep etti.

Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’nin BTK’nin itirazı üzerine verdiği yeni erişim engeli kararında, tıpkı ihlal sebebi olan 2015 tarihli kararında olduğu gibi hiçbir internet sitesi hakkında somut bir delile ve gerekçeye yer verilmiyor. Avukatların itirazı, Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği tarafından yerinde görülmediği taktirde Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından değerlendirilecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur