Rusya’nın rolü neyse Türkiye’nin de rolü o olmayacakmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk barış gücü birliklerinin Dağlık Karabağ'a girmeyeceğinin Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin imzaladığı anlaşma metninde açık şekilde yer aldığına dikkat çekti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Burada Rusya'nın rolü neyse Türkiye'nin de rolü o olacak” demişti

Rusya’nın rolü neyse Türkiye’nin de rolü o olmayacakmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ’daki durumun izlenmesi için kurulan Rus-Türk gözlem merkezinin insansız hava araçları yardımıyla uzaktan görev yapacağını ve Türk gözlemcilerin Dağlık Karabağ’a girmeyeceğini ifade etti.

Sputnik’te yer alan habere göre Lavrov, “Merkez, İHA’lar ve sahadaki özellikle de tüm temas hattındaki durumu tespit etme imkânı sunan diğer teknolojiler de dahil teknik objektif izleme araçlarını kullanarak uzaktan çalışacak ve hangi tarafın ateşkese uyduğunu, hangisinin ateşkesin ve tüm askeri faaliyetlerin koşullarını ihlal ettiğini belirleyecek” dedi.

Lavrov, Türk gözlemcilerin hareket alanının Rus-Türk gözlem merkezinin konuşlandırılması için belirlenecek Azerbaycan topraklarındaki coğrafi koordinatlarla sınırlı olacağını ve merkezin Dağlık Karabağ’da çatışmaların yaşandığı bölgeye uzak bir noktada bulunacağını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı, Türk barış gücü birliklerinin Dağlık Karabağ’a girmeyeceğinin ve bu hususun Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin imzaladığı anlaşma metninde açık şekilde yer aldığının altını çizdi.

Çavuşoğlu iddialı konuşmuştu

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü’deki temaslarının ardından yaptığı açıklamada Türkiye ve Rusya’nın ortak Denetim ve Gözetleme Merkeziyle ilgili, “Burada Rusya’nın rolü neyse Türkiye’nin de rolü o olacak” ifadesini kullanmıştı.

Lavrov’un Çavuşoğlu’nun sözlerini yalanlayan açıklamalarının ardından, Savunma Bakanı Hulusi Akar da bir açıklama yaparak, detayların 13 Kasım’da Rus heyetle yapacakları görüşmede netleşeceğini söyledi: “Rusya’dan geniş bir heyet geliyor. Taktik ve teknik olarak, kim nerede duracak, kim ne yapacak bunlar konuşulacak. Türkiye orada nerede? Türkiye işin dibinde. Hem masada hem sahada. Orada herhangi bir oldubitti söz konusu değil. Gözlem gücü için tezkere gerekebilir. Asker sayısı yarınki görüşmede netleşecek.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur