Rusya duruma el koydu: Dağlık Karabağ’da savaşı sona erdirecek anlaşma imzalandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00’dan (TSİ) itibaren ateşkes başladığını duyurdu. Azerbaycan ve Ermenistan’ın kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacağını belirten Putin, Dağlık Karabağ’daki temas hattı ve Karabağ’ın Ermenistan ile bağlandığı koridorda Rusya barış güçleri konuşlandırıldı. Anlaşma, Ermenistan’da büyük protestolara yol açtı

Rusya duruma el koydu: Dağlık Karabağ’da savaşı sona erdirecek anlaşma imzalandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00’dan (TSİ) itibaren ateşkes başladığını duyurdu. Putin, televizyon yayınında yaptığı açıklamada, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın, Dağlık Karabağ meselesine ilişkin ortak açıklamayı kabul ettiğini bildirdi.

Yerinden edilmişlerin ve mültecilerin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserinin kontrolünde Dağlık Karabağ’a ve etrafındaki bölgelere döneceğini aktaran Putin, esir ve cenazelerin değişiminin yapılacağını söyledi.

Bölgenin ulaşım bağlantılarında engellerin kaldırılacağını belirten Putin, “Ulaşım, iletişimin kontrolü, Rusya Sınır Güvenlik Servisi kurumları tarafından da sağlanacak” dedi.

Azerbaycan ve Ermenistan’ın kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklarını belirten Putin, canlı yayında Azeri mevkidaşı İlham Aliyev ile birlikte anlaşmayı imzaladı. Aliyev açıklamasında “Bugünkü bildiride, Rusya ve Türkiye’nin ortak barış gücü görevi yer alıyor. Bölge temaslarına ilişkin tümüyle yeni bir format yaratıyoruz” dedi.

KREMLİN “TÜRK ASKERLERİ DAĞLIK KARABAĞ’A YERLEŞTİRİLMEYECEK” DEDİ, ATEŞKES METNİNİ YAYIMLADI

Ancak ilerleyen saatlerde Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türk askerlerinin Dağlık Karabağ’da barış gücü görevinde bulunacağına dair bir anlaşmaya varılmadığını açıkladı.

Peskov ayrıca, bölgede Türk güçlerinin de bulunacağı bir gözlem merkezi oluşturulmasının değerlendirilmekte olduğunu ancak söz konusu merkezin Dağlık Karabağ’da değil, Azerbaycan topraklarında yer alacağını belirtti.

Moskova, Bakü ve Erivan arasında 9 maddelik anlaşma

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaların durmasını ve Dağlık Karabağ’da yıllardır süren belirsizliğin çözümünü öngören anlaşmanın maddeleri şöyle:

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanı ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Açıklaması

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanı Nikol Paşinyan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in aşağıdaki hususlara ilişkin açıklamasıdır:

1. 10 Kasım 2020 Moskova saatiyle 00.00’da Dağlık Karabağ çatışma bölgesinde tam ateşkes sağlandığı ve tüm askeri faaliyetlerin durdurulduğu ilan edilir. Bundan sonra Taraflar olarak anılacak olan Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti, bulundukları pozisyonlarda kalır.

2. Agdam ilçesi, 20 Kasım 2020 tarihine kadar Azerbaycan Cumhuriyeti’ne iade edilir.

3. Dağlık Karabağ’daki cephe hattı boyunca ve Laçin koridoru boyunca, hafif silahlı 1.960 asker, 90 zırhlı personel taşıyıcı, 380 otomobil ve özel araçtan oluşan Rusya Federasyonu barış gücü konuşlandırılır.

4. Rusya Federasyonu barış gücü, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin çekilmesine paralel olarak konuşlandırılır. Rusya Federasyonu barış gücünün görev süresi 5 yıl olup Taraflardan hiçbirinin bu hükmün yürürlüğünün sona ermesinden 6 ay önce beyanda bulunmaması halinde, sonraki 5 yıllık dönemler için kendiliğinde uzar.

5. Çatışan tarafların mutabakatlara uyup uymadığını izleme verimliliğinin artırılması amacıyla, barış gücü ateşkes kontrol merkezi konuşlandırılır.

6. Ermenistan Cumhuriyeti, Kelbecer ilçesini 15 Kasım 2020’ye, Laçin ilçesini 1 Aralık 2020’ye kadar Azerbaycan Cumhuriyeti’ne iade eder. Dağlık Karabağ ile Ermenistan’ın bağlantısını sağlayacak ve aynı zamanda Şuşa şehrini etkilemeyecek olan Laçin koridoru (5 km genişliğinde) Rusya Federasyonu barış gücünün kontrolünde kalır.

Tarafların mutabakatı ile Dağlık Karabağ ve Ermenistan arasındaki bağlantıyı sağlayacak Laçin koridorunun yeni güzergahı için önümüzdeki üç yıl içinde inşaat planı oluşturulacak ve daha sonra bu güzergahın korunması için Rus barış gücü konuşlandırılacak.

Azerbaycan Cumhuriyeti insanların, araçların ve kargoların Laçin koridoru boyunca her iki yönde seyahat güvenliğini garanti eder.

7. Yerelde yerinden edilmiş kişiler ve sığınmacılar, Dağlık Karabağ topraklarına ve çevredeki ilçelere BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin kontrolü altında döner.

8. Savaş esirleri, rehineler ve diğer tutukluların yanı sıra cenazelerin değişimi gerçekleştirilir.

9. Bölgedeki tüm ekonomi ve ulaşım bağlantıları üzerindeki blokaj kaldırılır. Ermenistan Cumhuriyeti insanların, araçların ve kargoların her iki yönde sorunsuz şekilde seyahat etmesinin organizasyonu amacıyla Azerbaycan Cumhuriyeti’nin batı bölgeleri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki ulaşımın güvenliğini garanti eder. Ulaşımın kontrolü, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) Sınır Birimi organları tarafından gerçekleştirilir.

Tarafların mutabakatı ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni Azerbaycan’ın batı bölgelerine bağlayan yeni ulaşım yollarının inşası sağlanacaktır.

Erivan’da yoğun protestolar

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise yaptığı açıklamada Putin ve Aliyev ile Dağlık Karabağ bölgesinde ateşkes için ortak bir bildiri imzalandığını belirtti; bunun kendisi ve Ermenistan halkı için “son derece acı verici” olduğunu ancak söz konusu kararın verilmesi gerektiğini kaydetti.

Resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ yönetiminin Cumhurbaşkanı Arayik Harutyunyan, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda “Zor durumu hesaba katarak ve daha fazla kitlesel kayıpları ve Artsakh’ın kaybedilmesini önlemek için savaşın sonlandırılmasına razı oldum” ifadelerine yer verdi.

Dağlık Karabağ için imzalanan ateşkesin ardından Erivan’da kitlesel protestolar başladı.

Gece saatlerinde başlayan protestolarda eylemciler parlamento binasında toplanarak milletvekillerinin ‘anlaşmadan çekilmek üzere’ parlamentoya gelmelerini talep etti.

Bazı eylemciler Paşinyan’ın makam odasına girerken Ermenistan Başbakanı’na istifa çağrısında bulundu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur