Nasuh Mitap mezarı başında anıldı: “Devrimcilik, insanın insanlığa sahip çıkmasıdır”

Devrimci Yol önderlerinden Nasuh Mitap, ailesi, arkadaşları ve devrimci gençlerden oluşan kalabalık bir grup tarafından Kırklareli’ndeki mezarı başında anıldı

Devrimci Yol önderlerinden Nasuh Mitap, aramızdan ayrılışının 6. yılında Kırklareli’ndeki mezarı başında anıldı.

Nasuh Mitap’ın ailesi, arkadaşları ve devrimci gençlerden oluşan kalabalık bir grup öğlen saatlerinde Paşa Kafe’de buluştuktan sonra hep birlikte mezarlığa geçti.

Mezarlıkta üzerinde Mitap’ın “Devrimcilik, insanın insanlığa sahip çıkmasıdır” sözlerinin yer aldığı bir pankart açıldı.

Saygı duruşu ile başlayan anma programında Avukat Ömer Kavili bir konuşma yaptı. Kavili şöyle konuştu:

Nasuh Mitap’ın, Türkiye’de halkın hak arama, insanın insanca yaşama hakkı mücadelesinde ve ezilenin ezildiği her noktada, her yerde ezilenin örgütleyicisi olması bakımından çok özel bir yeri vardır.

Kendisi lise öğrenciliği zamanında başlayan haksızlığa isyan ruhunu üniversite aşamasında çok daha iyi kişisel rahat yaşama koşullarına sahip olmasına rağmen Türkiye’de halkın, yoksulların, zayıfların hakkını arama ve onların örgütlenmesini sağlamaya ayırmıştır.

Dönemin koşulları içerisinde imkansızlıklar altında imkanlar yaratmaya çalışmıştır. Kişisel çabalarının dışında kendisi gibi çevresinde yetenekli insanları örgütleyerek onların organizasyonunda yani örgütlenmesinde çok daha üst seviyeden örgütlenme yapabilmiştir. Açık ve sert yaşam ve siyasal mücadele koşullarında bile her zaman sağduyunun, olması gerekenin ve nitelikli müdahale etmenin simgesi olmuştur.

Bunu yaşamında prensip edinen Nasuh Mitap, 12 Eylül’ün ağır işkence koşullarında bile duruşundan ödün vermemiş ve mahkemedeki savunmasında da mahkeme heyetine seslendiği gibi ‘Ben size değil tarihe sesleniyorum’ demiştir. Orada söylediği söz çok anlamlıdır: ‘Tarih bizi yaptıklarımızdan değil yapamadıklarımızdan yargılayacaktır.’

‘Biz yaptıklarımızın değil yapamadıklarımızın hesabını vermek üzere sadece halkımıza karşı sorumluyuz’ demiştir. Demiştir ki, ‘Devrimcilik insanın insanlığa sahip çıkmasıdır’. Hayatını buna tahsis etmiş, bedelini ödemiştir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur