Merkez Bankası’ndan beklenen faiz artırımı

Merkez Bankası, politika faizini beklentilere paralel olarak 475 baz puan artırdı ve yüzde 15’e yükseltti. Kararla birlikte dolar/TL, ilk tepki olarak 7,50'ye kadar çekilirken avro/TL ise 8,90 liraya geriledi

Merkez Bankası’ndan beklenen faiz artırımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) yüzde 10,25 olan politika faizini yüzde 15’e çıkardı.

TCMB, fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacağını ve bu faiz oranının parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacağını duyurdu.

Kararla birlikte dolar/TL, ilk tepki olarak 7,50’ye kadar çekilirken avro/TL ise 8,90 liraya geriledi.

“Enflasyon yukarı gittikçe faiz yetersiz bulunacak”

İktisatçı-yazar Mustafa Sönmez, 475 baz puan artışla beraber dolar kurunda biraz gevşeme olduğunu belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

7,50 basamağına oturur. Euro da dokuzun altına düştü ama dokuz basamağına oturur. 475 baz puan uzun süre idare etmez, enflasyon yukarı gittikçe faiz yetersiz bulunacaktır.

Arızalı uçak kazasız belasız beklenen faiz artırılarak indirildi. Ama uçak arızalı. Uzun süre uçamaz. Ekonomi resesyonda kalacak, 2021’in en azından ilk yarısı resesyonda geçecek, gerçek işsizliğin yüzde 30’luk düzeyi daha da artacak. Yoksullaşma derinleşecek

Mustafa Sönmez: “Bu, batmakta olan bir geminin kaptanının çırpınışlarıdır”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur