MEB, EBA’nın çöküşünü siber saldırılara bağlamıştı, Bakan Selçuk “Meğer bizim öğrencilermiş” dedi

MEB, öğrencilerin 22, 23 Eylül'de EBA'ya ulaşamamalarının sebebini "siber saldırılara" bağlamıştı ancak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu "çökme"ye ilişkin, "Hâlbuki bizim çocuklar bunlar yani saldırı falan yok, onlar derse girmeye çalışıyorlar" dedi

MEB, EBA’nın çöküşünü siber saldırılara bağlamıştı, Bakan Selçuk “Meğer bizim öğrencilermiş” dedi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 3 Kasım’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığın bütçesi üzerine görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Hürriyet’ten Gamze Kolcu’nun haberine göre Selçuk, 22 ve 23 Eylül’de Eğitim-Bilişim Ağı’nda (EBA) meydana gelen “çökme”nin sebebi olarak şunları ifade etti:

EBA’nın dört saatliğine ‘login’ süresi iki saniyeden 30 saniyeye çıktı. Dört saat bu sürdü ve buna ‘Çöktü’ denildi. Bu dört saat içerisinde neden çöktüğüyle ilgili ki -tırnak içinde- neden yavaşladığıyla ilgili yaptığımız çalışmalar şunu gösteriyor: İki tane uluslararası siber saldırı var, bunu dışında bütün öğrencilerin hemen dönemin başında aniden sisteme girmesi ‘Bir siber saldırı var’ düşüncesi oluşturmuş ve bizim Telekom hizmetleriyle ilgili bir sınırlama getirilmiş yani ‘Bir saldırı var’. Hâlbuki bizim çocuklar bunlar yani saldırı falan yok, onlar derse girmeye çalışıyorlar. Sonra bu anlaşıldığında derhal açıldı ilgili ‘server’ ve altyapılar normale döndü.

MEB, 22 Eylül öğleden sonra ve 23 Eylül tarihlerinde yaşanan “çökme”yi siber saldırılara bağlamış, Bakan Selçuk da “çökme”yi yüksek talepten ötürü “olumlu” karşılamıştı.

Selçuk: “Belki yine olabilir”

“Çökme”nin yeniden yaşanabileceğini ifade eden Bakan Selçuk şunları söyledi:

Twitter gibi, WhatsApp gibi birçok uygulama zaman zaman birkaç saat yavaşlıyor ya da kapanıyor biliyorsunuz. Yani okullar açıldığından beri bir kere olan bir şey ve dört saatliğine olan bir husus bu. Bundan sonra da olabilir mi? Belki de olabilir ama şu andaki veriler olmayacağını gösteriyor. Çünkü kapasitemizi çok geliştirdiğimizi düşünüyorum. Aktif kullanımına baktığımızda öğretmenler ve öğrenciler tarafından yüzde 79.4 olarak geçiyor. Yani öğrencilerin ve öğretmenlerin ne kadarı kullanmış? 16 milyon 299 bin 942 öğrenciden yaklaşık 13 milyon civarında öğrenci EBA’yı aktif olarak kullanmış.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur