Kuzey Kıbrıs’ta Erdoğan etkisi: Eylem ve etkinlikler yasaklandı

Erdoğan’ın “Devlet Bahçeli ile Kapalı Maraş’a piknik yapacağız” söyleminin ardından “Onlara mangala, biz alana” diyen Kıbrıslı devrimcilerin eylemi yasaklandı

Kuzey Kıbrıs’ta Erdoğan etkisi: Eylem ve etkinlikler yasaklandı

Erdoğan’ın “Kapalı Maraş’a piknik yapacağız” söyleminin ardından bugün (15 Kasım) Bağımsızlık Yolu, Sol Hareket, Baraka Kültür Merkezi ve beraberinde birçok platformun desteklediği Lefkoşa’da, Meclis ve Türkiye Elçiliğine gerçekleştirilecek yürüyüş yasaklandı.

Kıbrıslı devrimcilerden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

15 Kasım Pazar günü gerçekleştirecek olduğumuz “Onlar mangala, biz alana” isimli Kıbrıslı Türklerin iradesinin savunan eylemimiz ile ilgi 14 Kasım akşam saatlerinde Lefkoşa Polis Müdürü Hüseyin Çete’nin talebi ile kendisi ile bir görüşme gerçekleştirdik.

Görüşmede Polis Müdür Çete, bizlere 15 Kasım’da gün boyu Lefkoşa sınırları içerisinde eylem yapmanın kendi önerileri, Lefkoşa Kaymakamı’nın da onayı ile yasaklandığını ve hiçbir eyleme izin vermeyeceklerini sözlü olarak bildirerek ilgili yazıyı okudu. Tüm ısrarlarımıza rağmen, Polis Genel Müdürü’ne de danışarak, bizlere basılı olarak yazıyı vermeyi reddetti.

Eylemi gerçekleştirecek örgütler olarak bu kararın anayasaya aykırı olduğu, eylem hakkını engelleyen böyle bir kararın yetkisinin ne poliste ne kaymakamlıkta ne de herhangi başka bir kurum ya da kişide olmadığını kendisine vurguladık, kamuoyuna da duyuruyoruz.

Tüm Demokratik Kitle Örgütleri ve Partilere çağrımız eylem yasağına karşı ses vermeleridir. Yasaklamalar güzel bir gelecek için mücadelemizi sekteye uğratamaz.

Eylemimiz planlandığı gibi yapılacak

Onlar Mangala Biz Alana eylemimiz önceden planlandığı gibi demokratik, anayasal haklarımız çerçevesinde saat 14:00’da Pronto Çemberi’nde buluşarak gerçekleşecektir.

Polisin ve Kaymakamlığın anayasal hakları yok sayan bu tutumu kabul edilemezdir. Eylemin gerçekleşmesi artık Kıbrıslı Türklerin demokrasi ve iradesi meselesi haline gelmiştir.

Halkımızı, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partileri demokrasimizi ve irademizi savunmak adına alanda olmaya çağırıyoruz.

Bağımsızlık Yolu, Sol Hareket, Baraka Kültür Merkezi

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur