Koronavirüs ile 239. gün: Belirti göstermeyen vakaların yer almadığı tabloda yeni hasta sayısı 2391

COVID-19 nedeniyle 77 hasta daha hayatını kaybederken, hasta sayısı 2391 olarak açıklandı. Bakan Koca 30 Eylül’de, belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların tabloda yer almadığını açıklamıştı

Koronavirüs ile 239. gün: Belirti göstermeyen vakaların yer almadığı tabloda yeni hasta sayısı 2391

Sağlık Bakanlığı, bugün (4 Kasım) COVID-19 nedeniyle 77 hastanın daha hayatını kaybettiğini, yeni hasta sayısının ise 2391 olduğunu açıkladı.

Vaka ve vefat sayılarının artış göstermesinin ardından günlük COVID-19 tablosu, 2 Eylül’den bu yana Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılmıyor. Tabloda ayrıca, 29 Temmuz’dan bu yana “vaka” yerine “hasta” sayısı yer alıyor. Bakan Koca, 30 Eylül’de belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların tabloda yer almadığını açıklamış ve 4 Ekim’de yaptığı açıklamada ise Türkiye genelinde yapılan COVID-19 testlerinde pozitif çıkma oranının yüzde 10 olduğunu söylemişti.

BAKAN KOCA: “HER VAKA HASTA DEĞİLDİR, ÇÜNKÜ TESTİ POZİTİF ÇIKTIĞI HALDE HİÇBİR SEMPTOM GÖSTERMEYENLER VAR”

Son 24 saatte 144 bin 416 test daha yapılırken, toplam test sayısı da 14 milyon 554 bin 923’e ulaştı.

Toplam hasta sayısının 384 bin 509’a ulaştığını aktaran Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybeden kişi sayısının ise 10 bin 558’e yükseldiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı bugün iyileşen hasta sayısının 1841 olduğunu, böylece COVID-19 teşhisi konulan ve iyileşen hasta sayısının toplamda 330 bin 665’e yükseldiğini belirtti.

Ağır hasta sayısı artıyor

Ağır hasta sayısı 2464’e yükselirken, hastalarda zatürre oranı ise yüzde 4,7 olarak açıklandı.

Bakanlık 2 Ekim’den itibaren tabloya ayrıca “Yatak doluluk oranı”, “Erişkin yoğun bakım doluluk oranı”, “Ventilatör doluluk oranı”, “Ortalama temaslı tespit süresi” ve “Filyasyon oranı” verilerini eklemişti.

Yatak doluluk oranı yüzde 51,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68,5, ventilatör doluluk oranı yüzde 32,9 olarak açıklanırken, ortalama temaslı tespit süresi 10 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,7 olarak verildi.

Belirti göstermeyen vakalar tabloda yer almıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 30 Eylül’deki Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “Her gün açıklanan ve üzerinde durduğumuz yeni hasta sayısı asıl dikkat konusu olmalıdır. Durumun özeti şudur; test sonucu pozitif çıkanların her biri birer vakadır” demiş; “vaka” ile “hasta” kelimesinin aynı anlama gelmediğini belirterek tabloda sadece tedavi altına alınanların sayısının verildiğini itiraf etmişti.

“HER VAKA COVID-19 HASTASIDIR” DİYEN TTB’DEN BAKAN KOCA’YA İSTİFA ÇAĞRISI

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur