Koronavirüs ile 236. gün: Belirti göstermeyen vakaların yer almadığı tabloda yeni hasta sayısı 2106

COVID-19 nedeniyle 74 hasta daha hayatını kaybederken, hasta sayısı 2106 olarak açıklandı. Bakan Koca 30 Eylül’de, belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların tabloda yer almadığını açıklamıştı

Koronavirüs ile 236. gün: Belirti göstermeyen vakaların yer almadığı tabloda yeni hasta sayısı 2106

Sağlık Bakanlığı, bugün (31 Ekim) COVID-19 nedeniyle 74 hastanın daha hayatını kaybettiğini, yeni hasta sayısının ise 2106 olduğunu açıkladı.

Vaka ve vefat sayılarının artış göstermesinin ardından günlük COVID-19 tablosu, 2 Eylül’den bu yana Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılmıyor. Tabloda ayrıca, 29 Temmuz’dan bu yana “vaka” yerine “hasta” sayısı yer alıyor. Bakan Koca, 30 Eylül’de belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların tabloda yer almadığını açıklamış ve 4 Ekim’de yaptığı açıklamada ise Türkiye genelinde yapılan COVID-19 testlerinde pozitif çıkma oranının yüzde 10 olduğunu söylemişti.

BAKAN KOCA: “HER VAKA HASTA DEĞİLDİR, ÇÜNKÜ TESTİ POZİTİF ÇIKTIĞI HALDE HİÇBİR SEMPTOM GÖSTERMEYENLER VAR”

Son 24 saatte 123 bin 343 test daha yapılırken, toplam test sayısı da 14 milyon 125 bin 157’ye ulaştı.

Toplam hasta sayısının 377 bin 473’e ulaştığını aktaran Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybeden kişi sayısının ise 10 bin 326’ya yükseldiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı bugün iyileşen hasta sayısının 1515 olduğunu, böylece COVID-19 teşhisi konulan ve iyileşen hasta sayısının toplamda 325 bin 486’ya yükseldiğini belirtti.

Ağır hasta sayısı artıyor

Ağır hasta sayısı 2177’ye yükselirken, hastalarda zatürre oranı ise yüzde 5,0 olarak açıklandı.

Bakanlık 2 Ekim’den itibaren tabloya ayrıca “Yatak doluluk oranı”, “Erişkin yoğun bakım doluluk oranı”, “Ventilatör doluluk oranı”, “Ortalama temaslı tespit süresi” ve “Filyasyon oranı” verilerini eklemişti.

Yatak doluluk oranı yüzde 50,8, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67,1, ventilatör doluluk oranı yüzde 33,4 olarak açıklanırken, ortalama temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,7 olarak verildi.

Belirti göstermeyen vakalar tabloda yer almıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 30 Eylül’deki Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “Her gün açıklanan ve üzerinde durduğumuz yeni hasta sayısı asıl dikkat konusu olmalıdır. Durumun özeti şudur; test sonucu pozitif çıkanların her biri birer vakadır” demiş; “vaka” ile “hasta” kelimesinin aynı anlama gelmediğini belirterek tabloda sadece tedavi altına alınanların sayısının verildiğini itiraf etmişti.

“HER VAKA COVID-19 HASTASIDIR” DİYEN TTB’DEN BAKAN KOCA’YA İSTİFA ÇAĞRISI

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur