Kolan Hastanesi, acile getirilen COVID-19 hastasını ödeme yapmadığı için yataktan kaldırdı

Karantinada iken fenalaşan 69 yaşındaki COVID-19 hastasından, 112 servisi tarafından götürüldüğü Şişli Kolan Hastanesi Acil Servisi'nde muayene ve serum için 1170 lira ücret talep edildi

Kolan Hastanesi, acile getirilen COVID-19 hastasını ödeme yapmadığı için yataktan kaldırdı

COVID-19 teşhisi konulan ancak hastanelerde yer olmadığı gerekçesiyle evde tedavi altına alınan 69 yaşındaki Hüseyin Keskin, bugün fenalaşarak 112 tarafından Özel Şişli Kolan Hastanesi’ne götürüldü.

Hiç bir ödeme yapmayacakları bilgisini veren 112 çalışanlarının aksine, Kolan Hastanesi Acil Servisi’nde Keskin’den 170 lira muayene, 1000 lira ise serum ve tahlil ücreti talep edildi. Ödeme yapmayı reddeden hasta, tedaviyi de reddettiği varsayılarak hastaneden çıkarıldı.

“Hayati tehlike yok, o yüzden ücretli”

Konuya ilişkin Sendika.Org’a konuşan, Keskin’in oğlu ve Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin süreci şu şekilde aktardı:

Babam 69 yaşında COVID hastası. Normalde hastane de tedavi görmesi gerekirken yer olmadığı gerekçesiyle evde tedavi ediliyordu. “Durumu kötüleşirse 112’yi arayın, onlar gerekeni yapar” demişlerdi. Bugün de durumu ağırlaşıyor. Ambulans saat 17.00’da evde alıyor. “Kolan Hastanesine götürüyoruz” diyor. Herhangi bir ücret talep edip etmeyecekleri sorulduğunda ise “hayır” diyorlar.

Sonrasında hastaneye geldik ve müdahale için aldılar. Bir kaç dakika sonra bir hemşire gelerek, serum takılacağı ve tahlil yapılacağı yönünde bilgi verdi. “Tamam yapın” dediğimiz de ise 1000 lira ücret ödememiz gerektiğini belirtti.

Hastayı 112 servisinin getirdiğini ve bize ücret ödemeyeceğimiz bilgi verildiğini ilettik. “Doktorun kanaatince hastanın hayatı tehlikesi yok. O yüzden tahlil ve serum için bu parayı ödemek zorundasınız” dediler. Buna ek olarak da 170 lira muayene ücreti talep ettiler.

Ödemeyi reddettiğimizde ise tedavinin reddedildiğine dair hazır dilekçelerini imzalamamızı istediler. O dilekçeyi imzalamayı da reddettik. Kendi dilekçemizi doldurduk ve hastamızı çıkardık. Sağlık Bakanlığı’nı arayıp bilgi verdiğimde ise “Biz sadece şikayet alabiliriz, şu aşamada bir şey yapamayız” yanıtını aldık.

Daha sonra babamın başka bir hastaneye sevk edilmesi için 112’yi aradım. Uzun süre ambulans gelmeyince kendi imkanlarımızla Şişli Etfal’e getirdik.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur