İzmirli müzisyenler sessiz direnişte: “Hayatı değil, COVID-19’u durdur”

İzmirli müzisyenler sessiz direnişte: “Hayatı değil, COVID-19’u durdur”

Yaz başında geçilen “yeni normal” ile gevşetilen COVID-19 önlemleri turizm sezonunun sona ermesiyle yeniden başladı. Erdoğan’ın bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı paket servis hariç lokanta, restoran, kafe, bar, tiyatro ve sinemaların saat 22.00’dan sonra kapatılacağını açıklaması müzisyenler ve kafe/bar çalışanları tarafından tepki ile karşıladı.

Salgının ilk döneminde de öncelik olarak mekanların kapatılması ile ekonomik olarak yokluğa mahkum edilen müzisyen ve kafe/bar çalışanları İzmir’de Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yaptıkları “Bekliyoruz” eylemi ile 22.00’dan sonra getirilen yasağın kaldırılmasını bekliyor.

Sendika.Org’a konuşan müzisyen Serdar Türkmen, İzmir’in ardından Datça, Ankara ve İstanbul’da da eylemlerin başladığını, Mersin, Adana ve diğer kentlerde de müzisyenlerin bir araya gelmeye çalıştığını aktardı.

Fotoğraf: İleri Haber

Salgın tedbiri değil yaşam tarzına müdahale

Pandemi yasaklarının sadece müzisyenleri değil, kafe/bar çalışanlarını, işletme sahiplerini, taksicileri, seks işçilerini, gece seyyarlarını da yokluğa itiğini belirten Türkmen, “Bu duruma karşı çıkmak için, çözüm beklediğimizi ifade etmek üzere bugün üçüncü gününe girdiğimiz eylemlerimizi yapıyoruz” dedi.

Serdar Türkmen ayrıca susma eylemi yapan yurttaşların üç tane talebi olduğunun altını çizerken şu ifadeleri kullandı:

Türkmen susma eyleminin taleplerini şu şekilde sıraladı:

Birincisi 22.00 sonrası yasağın kaldırılması. İkincisi pandemi nedeniyle zaten çok zor günler yaşayan mekanlarda çalışanlara ve müzisyenlere maddi destek sağlanması. Üçüncüsü ise her kriz durumunda öncelikli olarak hedef gösterilen kültür-sanat alanına saldırıların bir önce son bulması.

Neticede virüsün bulaşma saati yok, ‘22.00’da bulaşırım da 23.00’da bulaşmam’ demiyor. Dolayısıyla daha akılcı Covid-19 tedbirleri alınması gerektiğini düşünüyoruz. Okullar, AVM’ler açık ama eğlence mekanları, tiyatro ve sinemalar kapalı… Bunu farklı yaşam tarzlarına müdahale olarak da algılıyoruz. Ekonomik tespitlerin yanında politik tespitlere de ihtiyaç duyuyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur