İzmir Halkevleri: “Hayatı değil COVID-19’u durdurun”

COVID-19 tedbirleri kapsamında lokanta, restoran, kafe, bar, tiyatro ve sinemaların kapatılma kararı ile işsiz kalan cafe/bar çalışanları direnişe geçerken, İzmir Halkevleri işçilere destek açıklaması yaptı

İzmir Halkevleri: “Hayatı değil COVID-19’u durdurun”

Yaz başında geçilen “yeni normal” ile gevşetilen COVID-19 önlemleri turizm sezonunun sona ermesiyle yeniden başladı. Kasın ayının başında kapanış saatleri 22.00’a çekilen lokanta, restoran, kafe, bar, tiyatro ve sinemalar, yeni getirilen yasaklar ile ya tamamen kapatıldı ya da yalnızca paket servis hizmetine izin verildi.

Salgına yönelik gerekli tedbirleri almayan ve gerçek vaka sayılarını gizleyen iktidar, salgının esas bulaş alanlarından olan fabrikalarda çalışmaya izin verirken, tedbir almış görünmek için basit ve etkisiz önlemlere başvuruyor. Kapatılma kararı ile işsiz kalan cafe/bar çalışanları ve müzisyenler ise desteklenmeyerek yokluğa mahkûm ediliyor.

Yasağın kaldırılması beklenirken kapsamı artırıldı

3 Kasım 2020 Bakan Kurulu kararı ile kapanış saatleri 22.00’a çekilen işletmelerdeki emekçiler, müzisyenler ve işletme sahipleri yasağı protesto etmek için ülkenin pek çok şehrinde sessiz eylemler düzenleyerek kararın iptalini bekliyordu. Ancak salgının başından bu yana ekonomik olarak en çok etkilenen bu kesim yeni alınan karar ile birlikte tamamen mağdur edildi.

 “Yükselen sese ortak oluyoruz: Hayatı değil COVID-19’u durdur”

Cafe-bar çalışanlarının sesine ortak olma çağrısı yapan İzmir Halkevleri yaptıkları açıklama ile “Bizler geçinemeyen, görmezden gelinen, yok sayılan milyonlarız. Ve artık kaygı duymadığımız bir ülkede insanca yaşamak istiyoruz, bunun için yan yana gelecek birlikte mücadele edeceğiz!” dedi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

2020 Mart ayından bugüne tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ve ülkemizde yaşadığımız ekonomik kriz koşullarında halkın yaşam koşulları giderek zorlaştı. Pandemi boyunca virüsün bulaşmasını önleme iddiasıyla iktidar tarafından alınan sözde “tedbirler”  halk sağlığını korumayı değil, sermayenin çarklarını döndürmeyi esas aldı.  Geçtiğimiz günlerde 3 Kasım tarihli kabine toplantısından çıkan 22.00 sonrası işletme yasaklarını, yaşam koşulları giderek zorlaşan işletme çalışanları “geçinemiyoruz” sesiyle karşıladı.

Tüm dünyada Covid-19 tedbirleri, sağlık tedbirlerinin yanı sıra ekonomik geçim tedbirlerini de kapsarken, Türkiye’de sanatçılara, işletme çalışanlarına ve işletmecilere dair ekonomik destek ‘göstermelik’ bile olsa yapılmadı. Mart ayından bugüne pek çok işletme kapalı kaldı ya da yaşamını devam ettirebileceğinin çok azını kazanabilecek kadar çalışabildi. Bu işletmelerde çalışanların çoğu işsiz kaldı. Sanatçılar etkinliklerini gerçekleştiremedi, çalışma alanlarını kaybetti, kirasını ödeyemeyecek, enstrümanlarını satmak zorunda kaldıkları duruma geldi.

Erdoğan’ın son olarak açıkladığı işletmelere yönelik yasak ve kısıtlamalar da, çalışanlar   görmezden gelinmiş, hiçbir ek düzenleme yapılmamıştır. Bu durum karşısında  yoksulluğa, açlığa, belirsizliğe sürüklenen,  kendi başlarının çaresine bakması beklenen işletmeciler, kafe/bar çalışanları, sanatçılar İzmir başta olmak üzere bulundukları  kentlerde “Çözüm bekliyoruz” diyerek harekete geçti. Halkevleri olarak İzmir, İstanbul, Ankara, Kocaeli, Hatay, Marmaris, Datça’dan yükselen sese ortak oluyoruz: Hayatı değil, Covid-19’u bitirin!

Bir an önce yasakların yarattığı mağduriyetler karşısında ek düzenlemelerin hayata geçirilmesi için  “Çözüm bekliyoruz” diyen dostlarımızın taleplerini paylaşıyor, herkesi seslerine ortak olmaya davet ediyoruz. Bizler geçinemeyen, görmezden gelinen, yok sayılan milyonlarız. Ve artık kaygı duymadığımız bir ülkede insanca yaşamak istiyoruz, bunun için yan yana gelecek birlikte mücadele edeceğiz!

Yaşamlarını kültür sanat ve eğence üretimiyle idame ettiren işletme çalışanları, işletmeciler, sanatçılar, esnaflar, taksiciler, seyyar satıcılar, gece işçileri için maddi destek sağlansın. İşten çıkarma yasaklarının uygulanmasını güvence altına almak için gerekli denetimler yapılsın. Kısa çalışma ödeneğinden koşulsuz olarak tüm çalışanlar yararlansın. Esnafa kira ödeneği verilsin. Vergiler ve SGK prim borçları silinsin.

Sanatçılara geçim ödeneği sağlansın!

İzmirli müzisyenler sessiz direnişte: “Hayatı değil, COVID-19’u durdur”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur