İstanbul Halkevleri: “Kısıtlamalar halkı korumak için değil; patrona kâr, işçiye ölüm diyenlere karşı ayağa kalkalım”

İstanbul Halkevleri, Beşiktaş İskele Meydanı'nda iktidarın pandemi krizini "halkı sürü bağışıklığına iterek" yönettiğini ifade ederek protesto etti. Bu tutumun yoksulları, ezilenleri, göçmenleri ölüme terk etmek olduğunu belirten Halkevciler ellerinde "Bunun adı önlem değil, kısıtlamalarınız halkı korumak için değil. Patrona kar, işçiye ölüm diyenlere karşı ayağa kalkalım" yazılı pankartlar ve "İşsizlere istihdam sağlansın", "Çalışma saatleri 4 saate düşürülsün", "Güvenceli çalışmak, yaşamak istiyoruz" yazılı dövizler taşıdı. Halkevciler taleplerini örgütlemek için başlattıkları kampanya kapsamında imza toplamaya başladı

İstanbul Halkevleri: “Kısıtlamalar halkı korumak için değil; patrona kâr, işçiye ölüm diyenlere karşı ayağa kalkalım”

İstanbul Halkevleri, Beşiktaş İskele Meydanı’nda iktidarın pandemi krizini “halkı sürü bağışıklığına iterek” yönettiğini ifade ederek protesto etti. Bu tutumun yoksulları, ezilenleri, göçmenleri ölüme terk etmek olduğunu belirten Halkevciler ellerinde “Bunun adı önlem değil, kısıtlamalarınız halkı korumak için değil. Patrona kar, işçiye ölüm diyenlere karşı ayağa kalkalım” yazılı pankartlar ve “İşsizlere istihdam sağlansın”, “Çalışma saatleri 4 saate düşürülsün”, “Güvenceli çalışmak, yaşamak istiyoruz” yazılı dövizler taşıdı.

“Girmeye tenezzül etmediğiniz sokaklarda örgütleniyoruz”

İktidara “Siz saraylarınızda, köşklerinizden kafanızı çıkarttığınızda her meydanda bizleri göreceksiniz. Siz saraylarınızda servetinize servet katmanın planlarını yaparken, biz sizin girmeye bile tenezzül etmediğiniz sokaklarda, ölüme terk ettiğiniz milyonlarca insanla birlikte örgütlenecek ve insanca yaşayacağımız bir ülkeyi kurmak için mücadele edeceğiz” diye seslenen Halkevciler taleplerini örgütlemek için başlattıkları kampanya kapsamında imza toplamaya başladı.

“Sermayeyi değil halkı koruyun”

Eylemde basın açıklamasını Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Hasan Pulat yaptı.

“Geçtiğimiz günlerde iktidar COVID-19’a karşı alınacak, anlaşılması güç, işe yarayacağı şüpheli yeni tedbirleri açıkladı. Bu tedbirlere göre cumartesi-pazar gecesi ve pazar sabahı için sokağa çıkma kısıtlaması getirdiler. 65 yaş üzerini ve 20 yaş altını günde 3 saat dışında eve kapattılar. Kafeler, lokantalar sadece paket servisi yapabilecek yani büyük oranda iş yapamaz hale getirildi” diyen Pulat, AVM’lerin, Kuran kurslarının açık olduğu; cuma namazlarına katılımın serbest olduğu koşullarda bu tedbirlerin işe yaramayacağını belirtti.

Sözlerini, “Alkol satışı yapan yerler erkenden kapalı, pandemi mi yönetiyorlar şeriatı mı ilerletiyorlar belli değil” diye sürdüren Pulat şöyle konuştu:

Bilim Kurulu diye toplanan kurul susturulmuş durumdadır. Alınan önlemler göz boyama amaçlıdır, hayatlarımız ticarete, sermayenin kar döngüsüne kurban ediliyor. İnsanların testlere ulaşması neredeyse imkansız hale gelmiş durumda. Özel hastaneler testlerden vurgun vuruyor. Özel hastaneler 9.8 TL’ye aldıkları testler için 500 liraya kadar para alıyor. Sağlık bakanlığının 250 TL açıklaması doğru değil. Özel hastaneler çeşitli ek işlemlerle bu rakamı tekrar 300 ile 500 tl ‘ye çıkartıyor.

“En az 28 günlük tam kapanma şart”

Pulat, alınması gereken önlemleri de şöyle sıraladı:

  1. Tüm toplum kesimlerinin fiziksel mesafe, hijyen, beslenme, dinlenme, sağlıklı ortamlarda fiziksel aktivite vb. bulaşı engelleyecek ve bağışıklığı güçlendirecek önlemleri almasına yönelik barınma, gıda temini, sağlıklı çevre, ulaşım, haberleşme, ısınma, sağlıklı çalışma koşullarını sağlayacak adımları atmalı ve sermayeye peşkeş çekilen tüm kamu kaynakları kamulaştırılmalıdır.
  2. Sağlık örgütlerinin de önerdiği gibi 4 hafta boyunca sağlık, belediye temizlik ve gıda satışı dışındaki tüm faaliyetler durdurulmalıdır.
  3. Bu süre boyunca kiralar dondurulmalı, elektrik, su, doğalgaz ücretsiz olmalıdır.
  4. COVID-19 testleri ücretsiz olmalı, aşı çıktığında ise aşı herkese ücretsiz olmalıdır.
  5. İşe gidiş ve işten çıkış saatleri kademeli hale getirilmeli, tüm iş yerlerinde vardiyalı çalışma sistemine geçilerek. İşyeri yoğunluğu azaltılmalıdır.
  6. Çalışma süreleri işin tipine göre 4- 6 arasında sınırlandırılsın. İstihdam arttırılsın.
  7. Pandemi boyunca, emeğiyle geçinen gelir kaybı yaşayan yurttaşlar desteklensin.

Pulat’ın konuşması sırasında “Sermayeyi değil halkı koruyun”, İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Yalan değil gerçek önlem alın” sloganları atıldı.

Eylem bildiri dağıtımı ve ardından imza toplanması ile sonlandırıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur