Hasta sayısı 5 bini aştı, 141 vefat ile en yüksek günlük ölüm sayısı kaydedildi

COVID-19 nedeniyle 141 hasta daha hayatını kaybederken, hasta sayısı 5103 olarak açıklandı. Ağır hasta sayısında ise artış sürüyor. Bakan Koca 30 Eylül’de, belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların tabloda yer almadığını açıklamıştı

Hasta sayısı 5 bini aştı, 141 vefat ile en yüksek günlük ölüm sayısı kaydedildi

Sağlık Bakanlığı, bugün (20 Kasım) COVID-19 nedeniyle 141 hastanın daha hayatını kaybettiğini, yeni hasta sayısının ise 5103 olduğunu açıkladı.

Vaka ve vefat sayılarının artış göstermesinin ardından günlük COVID-19 tablosu, 2 Eylül’den bu yana Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılmıyor. Tabloda ayrıca, 29 Temmuz’dan bu yana “vaka” yerine “hasta” sayısı yer alıyor. Bakan Koca, 30 Eylül’de belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların tabloda yer almadığını açıklamış ve 4 Ekim’de yaptığı açıklamada ise Türkiye genelinde yapılan COVID-19 testlerinde pozitif çıkma oranının yüzde 10 olduğunu söylemişti.

BAKAN KOCA: “HER VAKA HASTA DEĞİLDİR, ÇÜNKÜ TESTİ POZİTİF ÇIKTIĞI HALDE HİÇBİR SEMPTOM GÖSTERMEYENLER VAR”

Son 24 saatte 156 bin 642 test daha yapılırken, toplam test sayısı da 16 milyon 937 bin 887’ye ulaştı.

Toplam hasta sayısının 435 bin 273’e ulaştığını aktaran Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybeden kişi sayısının ise 12 bin 84’e yükseldiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı bugün iyileşen hasta sayısının 3019 olduğunu, böylece COVID-19 teşhisi konulan ve iyileşen hasta sayısının toplamda 367 bin 592’ye yükseldiğini belirtti.

Türkiye’ye ilişkin ölüm sayıları John Hopkins Üniversitesi sitesinden alınmıştır

Ağır hasta sayısı artıyor

Ağır hasta sayısı 3990’a yükselirken, hastalarda zatürre oranı ise yüzde 3,8 olarak açıklandı.

Bakanlık 2 Ekim’den itibaren tabloya ayrıca “Yatak doluluk oranı”, “Erişkin yoğun bakım doluluk oranı”, “Ventilatör doluluk oranı”, “Ortalama temaslı tespit süresi” ve “Filyasyon oranı” verilerini eklemişti.

Yatak doluluk oranı yüzde 54,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70,8, ventilatör doluluk oranı yüzde 37,6 olarak açıklanırken, ortalama temaslı tespit süresi 11 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,6 olarak verildi.

Belirti göstermeyen vakalar tabloda yer almıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 30 Eylül’deki Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “Her gün açıklanan ve üzerinde durduğumuz yeni hasta sayısı asıl dikkat konusu olmalıdır. Durumun özeti şudur; test sonucu pozitif çıkanların her biri birer vakadır” demiş; “vaka” ile “hasta” kelimesinin aynı anlama gelmediğini belirterek tabloda sadece tedavi altına alınanların sayısının verildiğini itiraf etmişti.

“HER VAKA COVID-19 HASTASIDIR” DİYEN TTB’DEN BAKAN KOCA’YA İSTİFA ÇAĞRISI

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur