Halkevleri: “Salgınla mücadelenin yükü esnafa ve küçük işletmelere yıkılıyor”

“Aylardır COVID-19 konusunda kayda değer bir önlem almayan, kamuoyundan bilgi saklayarak virüsün yayılmasına yol açan iktidar, şimdi salgınla mücadelenin bütün yükünü esnafa ve küçük işletmelere yıkmaktadır”

Halkevleri: “Salgınla mücadelenin yükü esnafa ve küçük işletmelere yıkılıyor”

Halkevleri, koronavirüs (COVID-19) pandemisiyle mücadele kapsamında açıklanan yeni önlemlere ilişkin yaptığı açıklamada, AKP iktidarının bütün yükü esnafa ve küçük işletmelere yıktığını kaydetti.

Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve 18 Kasım’da İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye dikkat çeken Halkevleri, “Aylardır COVID-19 konusunda kayda değer bir önlem almayan, kamuoyundan bilgi saklayarak virüsün yayılmasına yol açan iktidar, şimdi salgınla mücadelenin bütün yükünü esnafa ve küçük işletmelere yıkmaktadır. Yüz binlerce küçük işletme, esnaf ve buralarda çalışan bir milyondan fazla aileyi etkileyen bu kararla beraber yaşanan gelir kayıpları için hiçbir destek ve yardım iktidar tarafından açıklanmamıştır” dedi.

“AKP esnaflar arasında ayrımcılık yapıyor”

Saray-AKP iktidarının, COVID-19 önlemlerinde bile gericiliği örgütlemeye çalıştığını belirten Halkevleri, devamla şu ifadeleri kullandı:

Yayımladıkları genelgede bütün esnafa 10:00-20:00 arası çalışma kısıtı getirirken, valiliklere gönderilen ‘özel bir bilgi notu’ ile yasakların sadece alkol satan esnafa uygulanması gerektiği belirtilmektedir. Alkol satmayan bakkal ve büfeler ruhsatlarında yazan çalışma sürelerinde çalışabilirken, sadece alkol satanlara 10:00-20:00 arası çalışma kısıtı getirilmektedir.

Halkevleri, İçişleri Bakanlığı tarafından “el altından” bilgi notu ile valiliklere talimat verilerek gerçekleştirilen bu uygulamanın anayasal eşitlik ilkesine ve laikliğe aykırı bir karar olduğunu vurguladı.

Açıklamada, “Belirli bir yaşam biçimine sahip insanları hedefleyen ve yine belirli bir dünya görüşüne sahip esnafı ayrımcılığa tabi tutarak ekonomik olarak zarar vermeye çalışan bir uygulamadır” denildi.

“Ayrımcı uygulama derhal kaldırılmalı”

Halkevleri, esnafın ve çalışanların mağduriyetinin giderilmesi için şunları sıraladı:

  • Ayrımcı uygulama derhal kaldırılmalıdır. Alkollü içki satan esnaf da ruhsatlarında yazan, kanunların kendilerine tanıdığı haklar çerçevesinde çalışabilmelidir.
  • Yılbaşına kadar kapatılma kararı alınan, çalışma şartları kısıtlanan esnaftan ve küçük işletmelerden; elektrik, su parası alınmamalıdır.
  • Esnaf, pandemi sürecinde stopaj vergisi başta olmak üzere vergiden muaf tutulmalıdır.
  • Esnafın kira ödemelerinin durdurulması sağlanmalı, SGK prim borçları silinmelidir.
  • Koronavirüsle mücadelede, sermaye yanlısı tavır değil halkçı bir politika, gerici değil bilimsel bir yol izlenmelidir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur