Gazeteci Robert Fisk hayatını kaybetti

The Independent gazetesinin Ortadoğu muhabirliğini yapan, deneyimli gazeteci Robert Fisk, 74 yaşında hayatını kaybetti

Gazeteci Robert Fisk hayatını kaybetti

İngiliz gazetesi The Independent’ın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Fisk’in Cuma günü felç şüphesiyle kaldırıldığı Dublin’deki St. Vincent’s Hastanesi’nde 31 Ekim’de hayatını kaybettiği bildirildi.

Robert Fisk kimdir?

Independent Türkçe’nin haberine göre, 1946 doğumlu olan Robert Fisk, 1972’de The Times’ta çalışmaya başlamış 1989’da The Independent’a katıldıktan sonra ölümüne dek Independent için çalışmaya devam etmişti.

40 yıldan fazladır Arap dünyasının içinde yaşayan Fisk, Suriye ve Lübnan’daki savaşları, İran-Irak savaşını, Sovyetler’in Afganistan’a müdahalesine, Cezayir’deki iç savaşı, Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgalini, Bosna ve Kosova savaşlarını, ABD’nin Irak’ı işgalini ve 2011 yılındaki Arap Baharı’nı yakından izlemişti.

The New York Times 2005’te Fisk’i “Birleşik Kralık’ın belki de en ünlü yurt dışı muhabiri” olarak tanımlamıştı.

İyi derecede Arapça bilen Fisk, El-Kaide’nin kurucusu Usame bin Ladin’le 1994-1997 arasında üç defa röportaj yapmıştı.

Robert Fisk son yıllarda özellikle Suriye savaşına yoğunlaşmıştı. Fisk’in özellikle, Nisan 2018’de Şam kırsalındaki Duma’da düzenlendiği öne sürülen kimyasal gaz saldırısına ilişkin haberi oldukça ses getirmişti. ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’yi vurmasına yol açan ve kimyasal olduğu iddia edilen saldırının meydana geldiği Doğu Guta’nın Duma ilçesindeki hastaneye giden Fisk, tanıklarla konuşmuş ve bir kimyasal saldırı olmadığı sonucuna varmıştı.

Uzun yıllar Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta ikamet eden ve ilerleyen yaşına karşın durup dinlenmeden Ortadoğu coğrafyasının dört bir yanından haberler geçen Fisk, bu yıl, 1972’de kariyerindeki ilk yurtdışı görevini yaptığı ve 1983’te de doktorasını tamamladığı İrlanda’nın Dublin şehrine yerleşmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur