ESÇEVDER: “6. madde çekilse de yeterli değil, torba yasa teklifi tümüyle geri çekilmeli”

ESÇEVDER Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Yasa teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine ve 6. maddenin* çekilmesine ilişkin yapılan açıklamada "Torba yasa teklifi tümüyle geri çekilmelidir" denildi

ESÇEVDER: “6. madde çekilse de yeterli değil, torba yasa teklifi tümüyle geri çekilmeli”

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Yasa teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine ve 6. maddenin* çekilmesine ilişkin yapılan açıklamada “Torba yasa teklifi tümüyle geri çekilmelidir” denildi.

Açıklamada ayrıca Meclis Genel Kurul görüşmelerinin 24 Kasım Salı günü devam edileceği bilgisine yer verildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Sermayenin talepleri doğrultusunda hazırlanan ve kamu yararına aykırı düzenlemeler içeren kanun teklifinin TBMM de kabul edilmesi, ülkemiz ve geleceğimiz açısından birçok yeni soruna yol açacaktır. Örneğin bu düzenlemeyle, lastik, çöp ve orman atıklarının yakılarak elektrik üretilmesi “yenilenebilir enerji” kapsamına alınmaktadır Türkiye’nin ömrünü tamamlamış lastikler, şehir çöpleri ve orman atıklarının yakılmasıyla üretilecek enerjiye değil; ucuz, sağlıklı ve çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarına gereksinimi vardır. Salgınlarda ve her gün bir yenisiyle karşı karşıya geldiğimiz depremler de adeta fırsat bilinerek, enerjiyi de, gıdayı da, doğamızı da, yaşam hakkımızı da torbaya sığdıramazsınız. Doğamız sermaye değil yaşam alanımızdır.

* Bu madde, madencilik faaliyeti yürüten şirketlerin ruhsat alanları dışında faaliyet yürütebilmelerinin önünü açma amacını taşıyordu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur