Ermenekli madenciler serbest bırakıldı: “Maden işçisi patron emriyle yargılanamaz”

Ermenek’ten Ankara’ya yürümek isterken jandarma saldırısıyla gözaltına alınan Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin, örgütlenme uzmanı Büşra Yılmaz ve madencilerin aralarında bulunduğu 30 kişi Ermenek Adliyesi’nde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı

Ermenekli madenciler serbest bırakıldı: “Maden işçisi patron emriyle yargılanamaz”

Karaman Ermenek’te bir yılı aşkın süredir alamadıkları maaş ve tazminatlarını için Ankara’ya yürümek isterken jandarma saldırısıyla gözaltına alınan maden işçileri bugün (26 Kasım) Ermenek Adliyesi’ne getirildi.

ANKARA’YA YÜRÜYEN ERMENEK İŞÇİLERİNE JANDARMA SALDIRISI: ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası (Bağımsız Maden İş) Genel Başkanı Tahir Çetin, örgütlenme uzmanı Büşra Yılmaz ve madencilerin de aralarında olduğu 30 kişi emniyette susma hakkını kullandı. Adliyeye getirilen işçiler, savcılıkta verdikleri ifadelerin ardından serbest bırakıldı.

 

“Maden işçisi patron emriyle yargılanamaz”

Gözaltına alınanlara destek amacıyla işçilerin adliye önüne gelmesi engellendi. Özbey Madencilik sahibi Fehim Özbey’in ofisinin de jandarma tarafından koruma altına alındığı kimsenin yaklaşmasına izin verilemediği bildirildi.

Bağımsız Maden İş Sendikası da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Dün Jandarma saldırısıyla gözaltına alınan genel başkanımızın, uzmanımız ve maden işçileri kollukta susma haklarını kullandılar. Şu an Ermenek Adliyesi’ndeler. Saat 10 gibi savcılık ifadelerine başlanılacak. Maden işçisi patron emriyle yargılanamaz” ifadelerine yer verdi.

“Haklıyız ve mutlaka kazanacağız”

Bağımsız Maden İş Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu adliye önünde yaptığı açıklamada, “Güneyyurt halkı ve madenciler yoğun bir jandarma ve polis saldırısıyla karşı karşıya kaldılar. Bir korku iklimi yaratmak, patronun çıkarlarını korumak ve işçileri haklarından vazgeçirmek için Ermenek düzeyinde yoğun bir kolluk gücü adeta terör estirdi. Bugün de Ermenek giriş çıkışları tutulmuş durumda. İşçilerin kendi arkadaşlarına sahip çıkması engellenmeye devam ediyor. Biz şuna inanıyoruz: Haklıyız ve mutlaka kazanacağız” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur