Erdoğan sorumluluğu halka yükledi: “Hiç dikkat etmiyorlar, hatta kapalı mekânlarda sigara içiyorlar”

Tayyip Erdoğan, koronavirüs (COVID-19) vaka ve ölüm sayılarının tırmanışa geçmesinin sorumluluğunu halka yükledi: “Defaatle birçok tedbir açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın hala kapalı mekânlarda bu işlere hiç dikkat etmediğini, bakıyorsunuz sigara içmeye varıncaya kadar bunları yaptıklarını görüyorsunuz. Maske takmadıklarını görüyorsunuz”

Erdoğan sorumluluğu halka yükledi: “Hiç dikkat etmiyorlar, hatta kapalı mekânlarda sigara içiyorlar”

Tayyip Erdoğan, İstanbul’da cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ülke genelinde COVID-19 vaka ve ölüm sayılarındaki artış nedeniyle sorumluluğu halka yükleyen Erdoğan, “Tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız” dedi.

KORONAVİRÜS İLE 261. GÜN: VAKA SAYISI 29 BİN 132, VEFAT VE AĞIR HASTA SAYILARINDA ARTIŞ SÜRÜYOR

Erdoğan, COVID-19 salgını nedeniyle ek bir tedbir kararı alınıp alınmayacağı yönündeki soruya şöyle yanıtladı:

Yeni tedbirlerle alakalı olarak bu işin birinci derecede sorumlusu bilim kuruludur. Bilim kurulu her türlü hazırlığı ve çalışmayı yürütüyor. Bu konuda vatandaşlarımızın hassasiyeti önemli. Defaatle birçok tedbir açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın hala kapalı mekânlarda bu işlere hiç dikkat etmediğini, bakıyorsunuz sigara içmeye varıncaya kadar bunları yaptıklarını görüyorsunuz. Maske takmadıklarını görüyoruz. TAMAM diye ifade ettiğimi, özellikle maske-mesafe bizim için çok önemli. Ve hijyen çok çok önemli. Fakat buna dikkat edilmediği sürece, hele hele büyükşehirlerde bunun artarak devamı kaçınılmaz hale geliyor. Tabii biz şu anda Sağlık Bakanlığımızın da attığı bu adımlarla bu tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız.”

Aşı ithali noktasında görüşmelerin olduğunu belirten Erdoğan, “Sayın Putin’le yaptığım görüşmeler var. Çin Sağlık Bakanı ile Sağlık Bakanımın yaptığı görüşmeler var” dedi.

“Varlık Fonu’nun resmen başkanı benim”

Erdoğan, Varlık Fonu toplantısı ve Katar’la yapılan anlaşmalara ilişkin bir soruya ise şu yanıtı verdi:

Varlık Fonu’nun resmen başkanı benim. Ve bizim daha önce belli periyotlarla aldığımız kararları bundan sonraki süreçte de devam ettiriyoruz. Yani burada fevkalade bir durum yok. Ancak önümüzdeki sürece yönelik, yani bizim Varlık Fonu’nu küresel anlamda çok daha farklı bir yere oturtmak istiyoruz. Örneğin dün mesela Katar Emiri’nin Türkiye ziyareti aslında atılan bu adımlardan bir tanesidir. Şu anda en önemli hedefler işte dün attığımız imzalar.

“Benim çılgın projem”

Konuşmasının devamında “Tabii önümüzde bizim en büyük proje, benim çılgın projem dediğim, Kanal İstanbul Projesi’dir” diyen Erdoğan, projenin ihale safhasında olduğunu söyledi:

Şu anda Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili de yoğun bir şekilde talepler artıyor, yerli ve küresel. Bunlar var. Ve dikkat ederseniz şu an itibariyle yine bizim yatırımlarda herhangi bir durma sözkonusu değil. Yatırımlarımız altyapı, üstyapı olarak devam ediyor. Ama bunlar içerisinde dikkate değer bir numaralı proje, Kanal İstanbul projesidir. Kanal İstanbul Projesi’nin mimari boyutu hazırdır. Bunun yanında teknik tüm boyutlar hazırdır ve artık işin ihale safhasına gelmiştir. Ve bu görüşmeleri de Ulaştırma Bakanlığımızla, biz şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanımızı birleştirerek ‘Bu işi beraber yürüteceksiniz’ dedim ve birlikte bu proje inşallah yürütülüyor. Ve bu adımı da en kısa zamanda atarak Kanal İstanbul Projesi ile İstanbul çok daha farklı bir görünüme ve uluslararası anlamda da çok daha farklı bir güce ulaşacaktır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur