Erdoğan: “Kendini partisinin ve halkın üzerinde gören kişinin sonu hüsrandır”

“Amacımız ne içeride ne dışarıda kimseyle kavga etmek, kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemek, kimsenin meşru duruşunu bozmak değildir. Tam tersine dostlarımızla ve müttefiklerimizle daha güçlü işbirliği halinde olmak istiyoruz” diyen Tayyip Erdoğan, ABD ve AB’yle ilişkilerdeki sorunları giderme ve istenen hizaya gelme mesajları verdi

Erdoğan: “Kendini partisinin ve halkın üzerinde gören kişinin sonu hüsrandır”

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Kütahya, Afyonkarahisar, Batman ve Siirt 7. olağan il kongrelerine Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı.

Erdoğan, siyasi parti kongreleri için herhangi bir engel bulunmadığını ancak “salgınla mücadeleye destek vermek için” önümüzdeki haftadan itibaren AKP kongrelerini ertelediklerini belirterek, “Yeni kongre tarihlerimizi salgının seyrine göre belirleyeceğiz. Bu haftaki kongrelerimizi, hazırlıklarını önceden tamamladığımız için temizlik, maske, mesafe ve diğer tüm kurallara azami riayetle yerine getiriyoruz” dedi.

Fedakârlık yine halktan

Dünyanın tamamıyla birlikte ülkemizi de adeta esir alan salgın musibetinin üstesinden gelebilmek için milletçe üzerimize düşen fedakârlıkları yapmamız gerekiyor” diyen Erdoğan, kısıtlamaların yol açtığı maddi ve manevi sorunların farkında olduklarını, işi azalan, tamamen duran esnafın, sanatkârın, işletmelerin ve buralarda çalışanların, aynı şekilde buralardan hizmet alan vatandaşların sıkıntılarını da ‘gayet iyi bildiklerini’ kaydetti.

“Ülkemizi hedeflerine ulaştıracak tek partiyiz”

AK Parti, küresel siyasi ve ekonomik düzenin yeniden inşasında ülkemizi hedeflerine ulaştıracak programlara, kadrolara, kabiliyete ve azme sahip tek partidir” diyen Erdoğan, devamla şunları kaydetti:

Türkiye salgın sürecini nispeten pozitif ayrışmayla geçirmiş ülkelerden biridir. Milletimizin desteği ve hassasiyetiyle bu yeni dalgayı da kırdığımızda önümüzde aydınlık bir gelecek bizi bekliyor. Reformlarda yeni bir dönemi başlatıyoruz. Hukuki altyapımızı geliştirerek, ekonomimizin temellerini güçlendirerek, istihdamı artırarak salgın sonrası yeniden şekillenecek dünyada kendimize iyi bir yer edinmekte kararlıyız. Cumhur İttifakı ile kurduğumuz yeni yönetim sistemini reformlarla daha da güçlendirerek ülkemizi 2023 hedefleriyle mutlaka buluşturacağız.

“Kendimizi başka yerlerde değil, Avrupa’da görüyoruz”

Amacımız ne içeride ne dışarıda kimseyle kavga etmek, kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemek, kimsenin meşru duruşunu bozmak değildir. Tam tersine dostlarımızla ve müttefiklerimizle daha güçlü işbirliği halinde olmak istiyoruz” diyen Erdoğan, sözlerinin devamında ABD ve Avrupa Birliği’yle (AB) ilişkilerdeki sorunları giderme ve istenen hizaya gelme mesajları verdi:

Avrupa Birliği’nden bize verdiği sözleri tutmasını, ayrımcılık yapmamasını, en azından ülkemize yönelik aleni düşmanlıklara alet olmamasını bekliyoruz. Kendimizi başka yerlerde değil, Avrupa’da görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz. Amerika ile uzun ve yakın müttefiklik ilişkilerimizi bölgesel ve küresel tüm meselelerin çözümünde aktif olarak kullanmak arzusundayız. Rusya ve İran gibi köklü tarihi münasebetlerimizin bulunduğu ülkeleri asla göz ardı edemeyiz.

MHP’ye ince mesaj

Tayyip Erdoğan’ın daha önceki konuşmalarında dile getirdiği hukuk reformu vaadi sonrası bugün de, “Demokrasiyi, hak ve özgürlükleri, adaleti, ekonomik kalkınmayı birileri istediği veya dayattığı için değil, kendi halkımız bunlara layık olduğu için savunuyor ve hayata geçiriyoruz” demesi dikkat çekti.

Erdoğan’ın bu ve benzeri çıkışlarının ardından Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın tahliye edileceği iddiaları gündeme gelmiş, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeleri Bülent Arınç ve Cemil Çiçek gibi isimlerden de bu yönde açıklamalar gelmişti.

Devlet Bahçeli ise Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden faşist mafya lideri Alaattin Çakıcı’ya yönelik destek açıklamasında Kavala ve Demirtaş’ın ismini zikretmişti. Bahçeli’nin bu açıklamasıyla asıl olarak, Kılıçdaroğlu üzerinden Erdoğan’a mesaj verdiği yorumları yapılmıştı.

Yetkin: “Bu süreçte Erdoğan yeni müttefiklerine değil eski dostlarına bel bağlamaya mecbur görünüyor”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur