Erbaa halkı toprağına, suyuna, yaylasına sahip çıkıyor: “Verusa Erbaa’dan defol”

Erbaa, Boğalı ve Sakarat yaylalarında yapılan siyanürlü arama faaliyetleriyle doğanın talan edileceğini belirten Doğama Dokunma Platformu “Bu talana asla izin vermeyeceğiz” diyerek yürüyüş gerçekleştirdi

Erbaa halkı toprağına, suyuna, yaylasına sahip çıkıyor: “Verusa Erbaa’dan defol”

Doğama Dokunma Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen, Tokat’ın Erbaa ilçesi Boğalı ve Sakarat yaylalarında yapılan siyanürlü maden arama faaliyetlerine karşı basın açıklaması yapan doğa ve yaşam savunucuları, “Bu talana asla izin vermeyeceğiz” dedi. Maslak’ta bulunan İz Plaza Giz önünde yapılan açıklamaya HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, CHP Milletvekili Özgür Karabat da katıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, “Verusa Erbaa’dan defol” yazılı pankartın açıldığı eylemde, “Munzur’dan Erbay’a direnenler kazanacak” ve “Doğanın talanına isyanımız büyüyor” dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık “Havama, suyuma, yaylama dokunma” sloganı atıldı.

“20 bin dönümlük alanda sondaj yapılacak”

Açıklamayı platform adına Keçeci Köyü Derneği üyelerinden Selinay Can okudu.

Can, Erbaa ilçesindeki Boğalı ve Sakarat yaylalarında altın-bakır madeni aranması amacıyla Verusa Holding’in talan çalışmaları yaptığını söyleyerek “Yapılan arama çalışmalarında 3,95-12,54 gram altın bulduğu ve bu projenin ruhsatını da bu amaçla kurmuş olduklarını söylediler. Şirket yaylalarımıza girip çalışmalarına devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde sondaj makinalarını getirerek 20 bin dönüm alanda yaşam alanlarımızı, yaylalarımızı delik deşik edecekler” ifadelerini kullandı.

Doğup büyüdükleri yaylaların kendilerine doğal bereketler sunduğunu ve yüzlerce insanın geçimini, küçük ve büyükbaş hayvancılık yaparak sağladığını belirten Can, “Bizler o vadilerin ve yaylaların suyunu içmiş, yoğurdunu üzümünü yemiş olan evlatları olarak bu talana asla izin vermeyeceğiz” dedi.

“Kirli altına ihtiyacımız yok”

Verusa Holding’e seslenen Can, “Seni yaylalarımızda istemiyoruz, senin pis işine, kirli altınına ihtiyacımız yok. Bizim yaylalarımız ve ovalarımızda yetişen ürünlerimiz bizim altınlarımızdır” şeklinde konuştu. Açıklama alkış ve sloganlar eşliğinde sona erdi.

Erbaa’daki kitap okuma eylemine valilik yasağı

Yeşil Erbaa Çevre Platformu, “Verus’a Holding, Erbaa’yı terk et” diyerek bugün saat 13.00’te Erbaa Belediyesi’nin karşısındaki meydanda buluşma çağrısı yaptı.

Tokattan.com’da yer alan habere göre, pandemi kurallarına uygun bir şekilde, maskelerini takarak meydana gelen yaklaşık 70 kişi, ‘kıpraşmadan, sorutarak’ yarım saat kitap okumak istedi. Ancak polis etkinliğin yasal olmadığını iddia ederek, insanları meydandan çıkardı. Erbaalılar, yarın saat 12.00’de tekrar meydanda buluşma kararı aldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur