DİSK kıdem tazminatının gaspına karşı ülke çapında eylemde: “Kıdemimize dokunurlarsa saraylarını başlarına yıkarız”

Torba yasa ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatlarını gasp edilmesine karşı DİSK ve bağlı sendikalar çok sayıda kentte sokağa çıktı

DİSK kıdem tazminatının gaspına karşı ülke çapında eylemde: “Kıdemimize dokunurlarsa saraylarını başlarına yıkarız”

TBMM’de görüşmeleri süren 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem tazminatı ve emeklilik hakkını gasp eden yasa teklifine karşı DİSK çok sayıda şehirde eyleme çıktı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin 19 maddesi TBMM’de AKP ve MHP oylarıyla kabul edilirken “kıdem tazminatı ve emeklilik hakkını” gasp edecek maddelerin görüşülmesine öğleden sonra başlayacak.

Dayanışmayı güçlendirmemiz gerekiyor

Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkını gasp edecek teklif Meclis’te görüşülürken DİSK Beşiktaş’ta bulunan Barbaros Parkı’nda kitlesel basın açıklaması için toplandı. Açıklamada konuşan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu açıklamasında, “Kıdem tazminatını gasp etme düşüncesinin hangi amaca dayandığını biz biliyoruz. Bugünde yasayı geçiremeyeceklerini bildikleri için parçalayarak bu süreci nası patronların lehine dönüştürebiliriz hesabını yapıyorlar. Meclis önünde bize desteklerini esirgemeyen milletvekilleri dayak yedi maalesef ki. Bizimle birlikte sokaktalar. Ama demek ki çok daha fazla sesimizi çıkarmamız gerekiyor. Dayanışmamızı çok daha fazla güçlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanında işçiler ve emek dostlarıyla birlikte bu mücadeleyi başarıyla sonuçlanana kadar devam ettireceklerini belirten Serdaroğlu, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

TBMM’de komisyondan geçti torba yasaları. Torbaları batsın. Torbaları kafalarına geçsin onların. Torbaların içerisinden işçilere ne çıktığını biz biliyoruz. Ne diyorlar? “Pandemi sürecinde işçi ve işverenlerin zararlarını sosyal devlet anlayışı doğrultusunda karşılamak için bu düzenlemeyi çıkartacağız” diyorlar. Peki o düzenlemede işçilere hiçbir şekilde, hiçbir maddesinin faydası var mı? Neden o başlığı koyuyorsunuz? Bu insanların hala size inandığını mı sanıyorsunuz? O başlık, başlı başına sizin yalanınızdır. İşçiler hiçbir şekilde bu torba yasadan pandemi koşullarında yaşamış olduğu sorunları telafi edecek bir maddeyle karşılamamıştır.

Biz buradan özellikle komisyonda AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilip Meclis’e gelen bu torba yasanın altında onayı olan bütün milletvekillerini tarihe gömeceğiz. Onlar hep nefretle hatırlanacaklar. Onlar hep çoluklarının çocuklarının yüzüne bakamayacak şekle gelecekler. Bunları bilsinler.

Hepsine mektup yazdık; “Bu yasayı çıkarırsanız işçilerin geleceğini karartırsınız ve bunun vebalini kaldıramazsınız. Anayasaya aykırı bir şeyin altına imza atmak Türkiye Cumhuriyeti’ndeki insanları temsil eden bir milletvekilinin yapacağı bir iş değildir” dedik.

25 yaş altı ve 50 yaş üstü dedikleri şey bugün hiçbir iş yerinde sendika olmayan işçilerin asgari ücrete mahkum edildiği ve başlığını Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun ortaya koyduğu bir reçetedir. Hükümet o reçeteyi gözü kapalı bir şekilde hayata geçirmeye çalışıyor.

İzmir – Fotoğraf: Evrensel

“İşçilerin haklarına el uzatmaktan vazgeçin”

DİSK İzmir’de de Eski Sümerbank önünde bir araya geldi. ETHA’nın haberine göre eylemde konuşan Genel-İş 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, “Kıdemimize dokunurlarsa saraylarını başlarına yıkarız” dedi.

Açıklamayı okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Genç işçilerin ve zaten EYT sorununun mağduru olan 50 yaş üstü işçilerin haklarına el uzatmaktan hemen vazgeçin” dedi.

Bu yasa teklifinin geri çekilmemesi halinde bugüne kadar ortaya koydukları mücadeleyi daha da büyüteceklerini vurgulayan Sarı, “Üretimden gelen gücümüzü kullanmak da dahil olmak üzere demokratik direnme hakkımızı kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bir kez daha altını çiziyoruz: Bu yasa teklifi bugün meclisten geri çekilmez ise üretimden gelen gücümüzü kullanarak meydanları doldurmaya kararlıyız” dedi.

Kayseri

Kayseri’de Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen işçiler görüşmenin yapıldığı TBMM’ye seslendi. Açıklamada işçiler arasında uygulanan ayrımcılığın adaletsiz ve Anayasa’ya ayrıkı olduğu ifade edildi.

Adana

DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği Adana Büyükşehir Belediyesi’nin önündeki Heykel Parkta bir araya geldi. Milletvekillerine seslenen işçiler “İşçilerin haklarını gasp edecek yasalar değil; işimizi, aşımızı, geçimimizi, sağlığımızı koruyacak tedbirler alın!” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur