“Depremin ardından İzmir’de vaka sayıları katlandı, hastane servisleri doldu”

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, 30 Ekim’deki depremin ardından İzmir’de vaka sayılarının ikiye katlandığını, hastanelerin mevcut servisleri ile yoğun bakım ünitelerinin dolduğunu belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı

“Depremin ardından İzmir’de vaka sayıları katlandı, hastane servisleri doldu”

Türkiye genelinde koronavirüs (COVID-19) tanısı konulan, hastaneye yatan, yoğun bakım tedavisi gerektiren hasta sayısındaki ciddi artışın endişe verici bir boyut kazandığını belirten HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, İzmir’de salgının kontrolden çıktığını söyledi.

İzmir Tabip Odası’nın 17 Kasım tarihli açıklamasına dikkat çeken HDP’li Kemalbay, devamında şunları kaydetti:

İzmir’de günlük test pozitiflik oranlarının duyumlara göre %30’lar düzeyine ulaştığı, 3000-3500 kişide test pozitif saptanabildiği, ambulansların vakaları taşımakta zorlandığı ifade edilmiştir. Aynı zamanda hastanelerde mevcut servislerin, yoğun bakımların yetmediği, yeni COVİD-19 servisleri ve yoğun bakımların açıldığı, serviste ya da yoğun bakımda yatması gereken birçok hastanın acillerde ya da servislerde bekletilip yatakların boşalması için bekletildiği de dile getirilmiştir.

“Hekimler tükenme noktasına geldi”

HDP’li Kemalbay, COVID-19 hastaları dışındaki hastaların da servis, yatak, yoğun bakım sıkıntısı yüzünden kamusal sağlık hizmetine ulaşmakta güçlük çektiğini vurgulayarak, “Hızlı tanı ve tedavinin yaşamsal önem taşıdığı birçok hastalığın taramasının da yapılmadığı, aile hekimlerinin artık tükenme noktasına geldiği, ilçe sağlık müdürlüklerinin ve TSM’lerin üzerine yıkılan filyasyon çalışmalarında olgulara yetişilemediği, giderek artan sayıda pozitif ve temaslı olgu ve izlenime yetişemedikleri,  günlerce ilacına ulaşamayan hastaların sayısının giderek artmakta olduğu yine aynı basın açıklamasında ifade edilmiştir” dedi.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

 1. İzmir’de hastanelerin mevcut servisleri ile yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranı nedir?
 2. Serviste ya da yoğun bakımda yatması gereken birçok hastanın acillerde ya da servislerde bekletilip yatakların boşalması için bekletildiği iddiaları araştırılmış mıdır? Araştırıldı ise doğru mudur?
 3. İzmir’de doluluk oranı %100 olan hastanelerde yatan hastaların ne kadarı COVID-19 nedeniyle ve ne kadarı diğer hastalıklardan dolayı yatmaktadır?
 4. 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan deprem felaketinden sonra COVID-19’un hızla yayılacağı tehlikesine karşı Bakanlığınızca tedbirler alınmış mıdır? Alındı ise ne gibi tedbirler alınmıştır?
 5. İzmir’de hastanelerde yatak doluluk oranının %100 olduğu dikkate alındığında İzmir’de yaşayan yurttaşlarımızın başta COVID 19 salgını ve diğer hastalıklardan dolayı hizmet alması için bakanlığınız tarafından herhangi bir çalışması olacak mıdır?
 6. İzmir ilinde COVID-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin sayısı kaçtır?
 7. İzmir ilinde COVID-19 tanısı konulan sağlık emekçisi sayısı kaçtır?
 8. İzmir ilinde COVID-19 tanısı konulan ve hastanede yatan sağlık emekçisi sayısı kaçtır?
 9. Türkiye’de birçok ilde yoğun bakım ünitelerinin dolu olduğu, ambulansların hastaları taşımakta zorlandığı bilgileri ulaşmasına karşı Bakanlığınızın aldığı tedbirler nelerdir?
 10. Halkın ve tükenme noktasına gelen sağlık emekçilerinin sağlığını daha fazla riske atmaktan kaçınmaya yönelik olarak ne gibi önlemler alınması düşünülmektedir?
 11. Atama bekleyen yüzbinlerce sağlık emekçisi bulunmakta iken sadece 12 bin sağlık emekçisi ataması yapılması ile sağlık emekçilerinin yükünün hafifletilebilmesi mümkün müdür?
 12. Çeşitli birimleri ile Bakanlığınızca açıklanan veriler arasındaki büyük farkın sebebi nedir? Mesela İstanbul’da Belediye Başkanı tarafından açıklanan verilerin bakanlığınızca Türkiye genelindeki veri sayısından daha fazla olması neden kaynaklanmaktadır?
 13. İnsan Hakları Derneği’nin 2020 yılı Raporuna göre cezaevlerinde en az 604’ü ağır olmak üzere ve yine en az 1605 hasta mahpusun olduğu göz önünde bulundurulduğunda pandemiden dolayı yaşanacak ölümleri önlemeye yönelik Bakanlığınızın çalışması ve planlaması nedir?
 14. Maske, Mesafe ve Temizlik uyarıları ile sorumluluğu halka yüklemek dışında hükümetiniz tarafından alınacak güvenceli kapanmaya ilişkin herhangi bir tedbire yönelik çalışmalarınız bulunmakta mıdır?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur