Birçok kentte ev baskınları: Çok sayıda kişi gözaltı alındı

Diyarbakır, Mardin, Siirt, Van, Ankara ve İzmir’de yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişinin gözaltına alındığı, bazı yurttaşların dipçiklerle darp edildiği bildirildi

Birçok kentte ev baskınları: Çok sayıda kişi gözaltı alındı

Diyarbakır, Mardin, Siirt, Van, Ankara ve İzmir’de yapılan ev baskınlarından çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ankara

Ankara’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Gençlik Meclisi üyeleri ve eski Parti Meclisi üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar sağlık kontrolleri ardından İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilebilenler şöyle: Eski HDP PM üyesi Erol Çiftçi, ODTÜ öğrencisi Halkların Demokratik Kongresi Tunahan Gözlügöl, HDP Gençlik Meclisi üyeleri Nevroz Gülen, Mesut Çiftçi, Ezgi Orak ve kronik hastalıkları olan 73 yaşındaki Mahmut Altan.

Ankara Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada 10 kişinin sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlarda “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındığını ileri sürdü.

Usulsüzce alıkonulmak istendi

Gözaltına alınan isimlerden Gözlügöl, daha önce de polis tarafından alıkonulmak istenmişti. Gözlügöl, yaşadıklarını bir basın toplantısıyla duyurmuştu.

Diyarbakır

Diyarbakır’da sabah saatlerinde bazı adreslere polislerce baskın düzenlendi. Evlerin bulunduğu apartmanların girişlerine zırhlı araçlar konuşlandırılırken, polislerin kapıları kırarak evlere girdiği bildirildi. Ev aramalarının ardından Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Aziz Yağmur ile Mehmet Yalçın gözaltına alındı.

İki kişi darp edildi

Aziz Yağmur’un evine yapılan baskında polislerin, kapıyı kırıp içeri girdiği, ardından evde bulunan dört kişiyi bir odada yüzüstü yere yatırdığı ve başlarına silah doğrulttuğu, Ümit Akbıyık’ın bu esnada silah dipçiği ile darp edildiği kaydedildi.

Polislerin, Çeko Mimkara ile Yağmur’un kardeşleri Mehmet ve Furkan Yağmur’un sırtına bastıkları ve tekmelerle darp ederek hakaret ve tehditlerde bulundukları ifade edildi. Evdeki tüm eşyaların dağıtıldığı belirtilirken, polislerin telefonlar ve kitaplara el koyduğu belirtildi. Ümit Akbıyık ve Çeko Mimkara, darp raporu almak için hastaneye başvurdu.

Kentteki gözaltı sayısının artabileceği ifade edilirken, gözaltıların gerekçesi hakkında ise bilgi alınamadı.

Gözaltına alınanlar Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İzmir

İzmir’in birçok ilçesinde sabah saatlerinde ev baskınları düzenlendi. Evlerde yapılan aramalarda bilgisayar ve telefon gibi dijital materyallere el konuldu.

“Örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla gözaltına alınanların isimleri şöyle; Zerga Öztürk, Fadime Kocakaya, Zuhal Çelebi, Hediye Tekin ve Muteber Akgül.

Öte yandan gözaltına alınanlara ilişkin 24 saatlik avukat görüş kısıtlaması getirildi belirtildi.

Mardin

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kızıltepe İlçe Eş Başkanı Mahmut Damar, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sabah saatlerinde polislerince evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Damar, evinde yapılan aramanın ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İdil’de bir kişi gözaltına alındı.

Siirt

Siirt’te Kurtalan İl Genel Meclisi üyesi Cemile Altan’ın evine sabah saatlerinde çok sayıda zırhlı araç ve özel harekât polisi eşliğinde baskın düzenlendi. Evde yapılan aramanın ardından Altan gözaltına alınarak Siirt İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Şırnak

Şırnak’ın İdil ilçesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınında HDP ilçe eski yöneticisi Hüsnü Babat gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Babat, İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Van

Van’da sabah saatlerinde çok sayıda eve eşzamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda, Deniz Adar Eldemir, Dilaver Eldemir, Ferhat Azan ve Arjîn Tuncer gözaltına alındı.

Aynı soruşturma kapsamında Ferhat Eldemir’in de Elazığ’da gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan HDP Van İl Örgütü’ne de yapılan baskında “Biz geldik” yazılaması yapıldı. Binada bulunan kitaplara, bilgisayarların hard diskine el konuldu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur