AYM’nin ikinci Sendika.Org kararı Resmi Gazete’de: Karar 8/A maddesinin siyasi bir sansür mekanizması olarak kullanıldığını gösteriyor

AYM'nin Sendika.Org'a yönelik 61 erişim engeliyle ilgili başvurulara ilişkin verdiği ikinci "ihlal" kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Bilişim hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz “Her ne kadar Anayasa Mahkemesi, bu kararını basit bir ihlal kararı gibi vermiş olsa dahi bu karar 8/A maddesinin siyasi bir sansür mekanizması olarak kullanıldığını apaçık göstermektedir” dedi

AYM’nin ikinci Sendika.Org kararı Resmi Gazete’de: Karar 8/A maddesinin siyasi bir sansür mekanizması olarak kullanıldığını gösteriyor

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Sendika.Org’a yönelik ilk erişim engelinin gerçekleştiği 25 Temmuz 2015’ten 2017 yılı sonuna kadar gerçekleşen 61 erişim engeli için verdiği ikinci “ihlal” kararı da Resmi Gazete’de yayımlandı.

AYM, Sendika.Org’un erişime engellenmesi ile ilgili 11 Mart 2020’de aldığı ilk “ihlal” kararının ardından, 9 Eylül başında da Sendika.Org yayınının sürdüğü ardıl alan adlarına yönelik engellerle ilgili 8 ayrı başvuruyu birleştirerek yeni bir karar almıştı.

Mahkeme, Anayasa’nın 26. ve 28. maddeleriyle güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

Önemli bir karar ama tehlike geçmedi

Başvuru sürecini takip eden bilişim hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, AYM’nin verdiği bu yeni ihlal kararının 8/A maddesinin siyasi bir sansür mekanizması olarak kullanıldığını gösterdiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

Anayasa Mahkemesi’nin Sendika.Org ile ilgili, 8 birleştirilmiş başvuruyu içeren kararı mart ayında verilen Sendika.Org kararının devamı nitelikte olmakla birlikte, başvuru aşamasında Sendika.Org’un 61 defa erişime engellendiğini ve süregelen bir ihlal olduğunu göstermek açısından önemli bir karar.

Karardan da görüleceği üzere Ankara’da bulunan tüm sulh ceza hakimliklerinin Sendika.Org ile ilgili vermiş oldukları kararlar istisnasız olarak Anayasa’ya aykırı bulunmuş oldu. Her ne kadar Anayasa Mahkemesi, bu kararını basit bir ihlal kararı gibi vermiş olsa dahi bu karar 8/A maddesinin siyasi bir sansür mekanizması olarak kullanıldığını apaçık göstermektedir.

Anayasa Mahkemesi, bu tespitinden sonra 8/A maddesinin talep edildiği şekilde kanunilik ilkesine aykırılığını değerlendirmesi gerekirken bu konuyu kararında geçiştirmiştir. 8/A maddesi iptal edilmediği sürece siyasi nitelikli erişime engelleme uygulamaları devam edecektir. Dolayısıyla, Sendika.Org ve diğer muhalif siteler açısından tehlikenin geçtiğini söyleyemeyiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur