Arjantin’de evsizlerin mücadelesi sürüyor: “İşçi sınıfının boş evlere el koyması haktır!”

Arjantin’de evsiz 600 ailenin işgal ederek gecekondu kurduğu araziler, toprak sahiplerinin şikâyeti üzerine polis saldırısına ve direnişe sahne oldu. Barınma hakkı mücadelesinde yeni deneyimlerle dikkat çeken ABD’den sosyalistler Arjantin’e dayanışma mesajı yolladı

Arjantin’de evsizlerin mücadelesi sürüyor: “İşçi sınıfının boş evlere el koyması haktır!”

Arjantin’de başkent Buenos Aires’in güneyinde, Guernica şehrinde halk boş arazilere kurduğu gecekondular ya da karton evlerde barınmaya çalışıyor. Özellikle son yılların ekonomik krizinin üzerine binen COVID-19 pandemisiyle beraber yaşamları daha da zorlaşan aileler birbirlerine yardım ederek hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Ne var ki toprak sahipleri mahkemelere başvurarak evsizlerin topraklarından atılmasını talep etti. Mahkemenin mülk sahiplerinin yanında yer almasıyla evsizleri kendi arazilerinden atmak isteyenler polisi çağırınca ekim ayının son günlerinde evlerini korumaya çalışan halkla polis arasında çatışmalar yaşandı.

Tahminlere göre toprak işgalcileri 600 aileden oluşuyor.

Toprak sahipleri daha önce de çeşitli kereler mahkemeye başvurmuş olsalar da Alberto Fernandez hükümeti içinde evsizliğin mi mülk sahipliğinin mi daha önemli olduğu konusunda anlaşmazlık içinde olduğundan bir karara varılamamıştı. Bu yüzden de arsaların boşaltılması gecikmişti.

Konu daha da ilerlemiş Arjantinli mevcut Papa’nın çok yakın dostu Avukat Juan Grabois de halkın yanında yer almış ve konuya bambaşka bir boyut daha katmıştı. Bunların üstüne, Grabois’in hükümetten para yardımı alması işleri daha da karıştırmıştı.

Hükümetin solcu bazı üyeleri de daha önceleri evsizlere yardım ettikleri ve hatta toprak işgallerinde yer aldıkları için suçlanmışlardı.

Başta polisler saldırıya geçince halkın bir kısmı direniş göstermeden kulübelerini boşalttılarsa da 29-30 Ekim’deki polis saldırısına karşı hareket daha sonra gerçek bir direnişe dönüşerek, halk polisi taş yağmuruna tutmuştu. Polis de zırhlı araçlar ve ateşli silahlarla halka saldırmıştı.

Gecekonducuların tahliye edilmesinden sonra, polis geride kalan karton, kontrplak ve tenekelerden yapılan gecekonduları yıkarak toprakları sahiplerine teslim etti.

Devletin gecekonduculara ev yapma ve kira yardımı olarak cüzi bir miktar ödeme yaptığı belirtiliyor.

Toprak sahipleri ise hükümeti mahkemeye vereceklerini çünkü hükümetin kendi toprakları işgal edilirken bunu önlemediğini ve işgalcilerin boş olsa bile evlerini ve tuvaletlerini kullandığı sırada hükümet güçlerince önlenmediklerini söylüyor.

ABD’deki UFCLP (İşçi Partisi için Birleşik Cephe Komitesi), evsizlerin bu mücadelesine katılan Arjantin İşçi Partisi’ne (Partido Obrero) destek için aşağıdaki bildiriyi gönderdi:

İşçi Partisi için Birleşik Cephe Komitesi’nin (UFCLP) Uluslararası Dayanışma Bildirisi:

Arjantin’de İşçi Partisi’nden (PO) Elinizi Çekin!

İşçi sınıfının boş evlere el koyması haklıdır!

Eylemcilere saldırılar suçtur!

Sevgili İşçi Partili (PO) yoldaşlar,

Halkın evlerinden atılmasına karşı mücadelenizi duyduğumuz anda derhal sizin yanınızda yer aldık. Biz de parazit konut sahipliğine, yüksek kiralara, evsizlik gibi sorunlara aşina olduğumuz gibi bunlara karşı mücadeleleri de çok iyi biliriz.

Burada, Amerika Birleşik Devletleri’nde, emekçi sınıfından kiracılar sürekli olarak evlerinden çıkarılıyorlar. Büyük şehirlerin sokakları evsiz insanlarla dolu. Özellikle de beyaz olmayan işçiler arazi spekülasyoncularının, gayri-menkul şirketlerinin ve polisin elinde en vahşi davranışlara maruz kalıyorlar. Ama biz de bunlara karşı mücadele ediyoruz: Boş evleri ele geçiriyoruz, kira grevlerine gidiyoruz, kiracı sendikaları kuruyoruz!

Bizim buradaki, sizin Arjantin’deki karşılaştığımız ikili bir mücadele durumdur.  Siz sadece kendi gayri-menkul burjuvazinize ve onların tetikçilerine karşı değil, aynı zamanda ABD-merkezli IMF gibi onları destekleyen ve kendi vampir gibi taleplerini bütün dünyaya zorlayan emperyalist kurumlarla da uğraşıyorsunuz.  Ama bize inanın, IMF’deki bu aynı kişiler, Wall Street finansörleri ve gayri-menkul spekülatörleri bizim evlerimizi de ellerimizden alıyorlar. İşte bizi bu mücadelelerde bir araya getiren bu kan emicilere karşı beraberce verdiğimiz mücadelelerdir!

Sevgili yoldaşlar!

Sizin mücadelenizi takip ediyoruz. Bu mücadeleniz örnek olacak ve ilham alınacak bir mücadeledir ve bizimkinden farklı değildir. Şu an ABD’de her bir evsiz insan için 31 boş ev bulunmaktadır. Daha ancak bir yıl önce Kaliforniya eyaletinin Oakland şehrinde kendi ve çocuklarına bir çatı bulunmak için dört anne boş bir evi işgal edince Amerikalı ev sahipleri silahlı polis vurucu gücünü ve silahlı-zırhlı polis araçlarını bu annelerin üzerine gönderdi! Özel mülkiyet, insan yaşamını korumak için bile olsa, vazgeçilemeyecek kadar kutsal bir totemdi! Ama herkesi şaşırtan bir olay oldu ve işgalci anneler kazandı!

Birbirimizin mücadelelerinden ilham alalım ve ortak düşmanımıza karşı birleşelim.

Bütün kıtanın Kuzeyinde ve Güneyindeki tüm mülk sahipleri kahrolsun!  Kahrolsun IMF ve diğer toprak ve arazi özelleştirmecileri!  Bütün kiralar, borçlar ve ev borçları kahrolsun! Kahrolsun emekçi karşıtı, ırkçı polis güçleri!

UFCLP mücadelenizde tamamen yanınızdadır!

Sendika.Org (Mehmet Bayram)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur