Ali Kaygusuz’un vasiyeti: “Vatandaş elbette 20 yıldır ödediği deprem vergisinin nereye gittiğini soracak, sen de hesabını vereceksin”

AKP iktidarı döneminde 35 milyar dolar deprem vergisi toplandı. Nereye gittiği bilinmiyor. Halk soruyor, muhalefet soruyor, iktidar hesap vermekten kaçıyor. İzmir depreminde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Ali Kaygusuz’un, 25 Ocak 2020’de Twitter hesabından yaptığı “Sen deprem olduğundan 3 dk sonra para dileniyorsan, vatandaş da elbette 20 yıldır ödediği deprem vergisinin nereye gittiğini soracak. Sen de eşek gibi hesabını vereceksin” paylaşımı simgeleşti

Ali Kaygusuz’un vasiyeti: “Vatandaş elbette 20 yıldır ödediği deprem vergisinin nereye gittiğini soracak, sen de hesabını vereceksin”

İzmir depreminin ardından “deprem vergileri” bir kez daha tartışma konusu oldu. Halk yine “Deprem vergileri nerede?” diye soruyor ve iktidar yine hesap vermekten kaçıyor.

CHP sözcüsü Faik Öztrak, “2003 ile bu yılın Eylül ayı arasında toplanan özel iletişim vergisi tam tamına 35 milyar dolar. Bu 35 milyar dolarla, milyonlarca konut depreme dayanıklı hale getirilebilirdi” diyerek vergilerin hesabını sormaya devam edeceklerini söyledi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da aynı şekilde deprem vergilerinin nereye harcandığı sorusunu yöneltirken Tayyip Erdoğan, “Bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımı yok” dedi:

“Bunlar yatıyor kalkıyor ‘O parayı nereye, bu parayı nereye harcadınız?’. Harcanması gereken yere harcadık. Bundan sonra da Bay Kemal’e bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok. Bütün bu harcamalar nasıl yapılıyor, bunlara bakmıyor ki. Bütün bu konutlar nereye yapılacak?”

“Yol yaptık” demişlerdi

Dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, Ekim 2011’de deprem vergilerinin doğrudan depreme yönelik hazırlıklara değil de duble yollar gibi inşaat projelerine harcandığını söyleyerek büyük tepki çekmişti. Şimşek şöyle konuşmuştu: “Sonuçta bunlar 74 milyonun servetidir. Deprem vergisi adı altındaki vergiden çok sürekli hale gelmiş ÖTV vs var. Bu vergiler bizim sağlığımıza gidiyor. Diyorsunuz ki bu çerçevede 44 milyar liralık vergi topladınız, nereye gitti. Sadece bir yıllık vatandaşın sağlığı için yaptığımız harcama 44 milyar lira. Bu, duble yollara gidiyor, demiryollarına, havayollarına, çiftçimize, eğitime gidiyor.”

1999’dan beri toplanıyor

17 Ağustos 1999’da Kocaeli, Gölcük, Yalova hattında gerçekleşen ve 20 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından alınmaya başlandığı için “deprem vergisi” olarak bilinen vergilerin nereye harcandığı konusunda hükümetler asla şeffaf olmadı.

Daha sonra yaşanan depremlerde yine ağır kayıpların yaşandıkça, gerekli tedbirlerin alınmadığı, toplanan vergilerin de amaca yönelik kullanılmadığı yönünde eleştiriler yükseldi.

Bu eleştirileri dile getiren ve hükümeti hesap vermeye çağıran milyonlarca yurttaştan biri de İzmir depreminde yaşamını yitiren Ali Kaygusuz’du.

Kaygusuz’un simgeleşen mesajı

30 Ekim tarihinde meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Ali Kaygusuz’un, 25 Ocak 2020’de Twitter hesabından yaptığı “Sen deprem olduğundan 3 dk sonra para dileniyorsan, vatandaş da elbette 20 yıldır ödediği deprem vergisinin nereye gittiğini soracak. Sen de eşek gibi hesabını vereceksin. Hainsiniz” paylaşımı on binlerce paylaşım alarak İzmir’in isyanının simgelerinden birine dönüştü.

Binlerce sosyal medya kullanıcısı Kaygusuz’un mesajını alıntılayarak paylaştı. O mesajlardan bazıları:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur