AKP, Bahçeli’nin “dava arkadaşı”na sahip çıkmadı: Çakıcı hakkında soruşturma başlatıldı

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Kemal Kılıçdaroğlu'nu tehdit eden Alaattin Çakıcı hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı

AKP, Bahçeli’nin “dava arkadaşı”na sahip çıkmadı: Çakıcı hakkında soruşturma başlatıldı

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdit ve hakaret içerikli ifadeler kullanan Alaattin Çakıcı hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı bilgisi aldığını duyurdu.

“Hakaret, tehdit, kötü söz kimden gelirse, kime karşı yapılırsa bu yanlıştır, doğru değildir” diyen Turan, şöyle konuştu: Hukuk çerçevesinde gereği yapılmalıdır. Hukuk AK Parti’nin değişmez ilkesidir, ilkesel duruşumuz budur. Kişilere bağlı hakaret, tehdit olmaması gerekir.”

Çakıcı’nın hakaret ve tehditleri

Çakıcı, iki gün önce partisinin meclis grup toplantısında iktidara yönelik olarak “Mafya liderlerini, uyuşturucu kaçakçıları serbest bırakıp düşünce suçlularını hapsetmekten vazgeçecek misin?” diyen Kılıçdaroğlu’na hitaben kişisel Twitter hesabından mektup paylaşmıştı.

Çakıcı’nın mektubunda Kılıçdaroğlu’na yönelik olarak “Dürzü”, “Akıllı ol”, “Vatan hainleri ile Bahçeli’yi bir kefeye koyarsan hayatının hatasını yaparsın”, “Seni fasulye kazığıyla tanıştırırım” gibi hakaret ve tehdit içerikli ifadeler kullanmıştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de “ülkücü şehidimizin oğlu” ve “dava arkadaşım” dediği Çakıcı’ya sahip çıkmış, Kılıçdaroğlu’nu hedef almıştı.

Kim ne dedi?

Bülent Turan’ın açıklamalarına kadar AKP’den ve hükümetten herhangi bir tepki gelmemişti.

Yalnız eski AKP milletvekillerinden Mehmet Metiner, CNN Türk’te “Kılıçdaroğlu’nun tartışma açması doğru değildir. Sayın Bahçeli’nin verdiği cevap bence Türk milliyetçisi bir dava liderine yakışan bir cevaptır. Çünkü bir ülkücü şehidin oğlundan bahsediyoruz. (…) Kazığa oturturum lafını belki… Hangi anlamda kullanıyor bakmak lazım, bunu bir tehdit olarak algılamamak lazım” diye konuşmuştu.

İyi Parti’den gelen tepki İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun Twitter paylaşımı ile sınırlı kalmış, Kavuncu da “Türkiye bir hukuk devletidir. Milyonlarca insanın oy verdiği siyasi bir partinin liderine bu şekilde tehdit savrulması kabul edilemez” demekle yetinmişti.

Çakıcı’nın CHP’li dostu tek söz etmedi

Geçtiğimiz haftalarda Alaattin Çakıcı’yı makamında davet edip ağırlarken verdiği pozlarla gündeme gelen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, partisinin genel başkanına yönelik tehditler karşısında tek söz etmezken, bir süre Twitter hesabını korumaya aldı.

Gürkan’ın sosyal medya sayfalarında hala Çakıcı ile birlikte verdiği pozlar duruyor.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur