Yunanistan’da öğrenciler grevde: Yeni eğitmen atamaları ile yeni derslikler yapılıp yoğunluk azaltılsın

Yunanistan'da koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan yeni tedbirleri yetersiz bulan öğrencilerin başlattığı protesto ve grev dalgası, ülke geneline yayılmaya başladı

Yunanistan’da öğrenciler grevde: Yeni eğitmen atamaları ile yeni derslikler yapılıp yoğunluk azaltılsın

Yunanistan’da koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan yeni tedbirleri yetersiz bulan öğrencilerin başlattığı protesto ve grev dalgası, ülke geneline yayılmaya başladı.

Başkent Atina başta olmak üzere, COVID-19 salgınında daha sıkı sağlık önlemlerinin uygulanmasını isteyen öğrenciler ve eğitim alanında faaliyet gösteren sendikalar, muhafazakar yeni Demokrasi iktidarının, kemer sıkma politikalarını radikal bir şekilde revize etmesini istiyor.

Uzaktan eğitime veto

Yunanistan’da özellikle başkent olmak üzere birçok kentte korona virüsü vakalarında artış kaydedilmesinin ardından, Başbakan Kiryakos Miçotakis yönetimi eğitim ile ilgili ek önemleri yürürlüğe sokmuş, uzaktan eğitim sisteminin uygulanması için çalışmalar başlatılmıştı.

Gazete Duvar’dan Nikolaos Stelya’nın haberine göre, hükümetin eğitim alanındaki tedbirlerinin yetersiz olduğunu söyleyen öğrenci grupları, Atina’da ve birçok kentte okulların kapılarına zincir vurmaya başladı. Protesto ve grev dalgası, kısa sürede ülke geneline yayıldı, yüzlerce okulda eğitim yarıda kesildi.

Yunanistan Eğitim Bakanı Niki Kerameus, protestolara katılan öğrencilere seslenerek, grevlerin sürdüğü okullarda derslere katılmayan öğrenciler için devamsızlık uygulaması başlatılacağını duyurdu.

Öğrencilerin talepleri

Öğrenci grupları, yeni eğitmen atamalarıyla okullardaki kalabalık ve yığılmanın önüne geçilmesini ve yeni derslikler ile eğitim mekanlarının oluşturulmasını talep ederken, bu planlar devreye sokulmadan yüz yüze eğitime geçilmemesi gerektiğini aktardı.

Söz konusu taleplere geçtiğimiz hafta Atina Syntagma Medyanı’nda yürüyen binlerce öğrenci, öğretmen ve vatandaş polislerle karşı karşıya gelmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur