Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye giden Afrikalı göçmenlere yapılan işkence Meclis gündeminde

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye giden Afrikalı göçmenlere sınırdaki çeteler tarafından işkence edilmesi ve 4000 dolar fidye istenmesine yönelik İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle Meclis'e soru önergesi sundu

Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye giden Afrikalı göçmenlere yapılan işkence Meclis gündeminde

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye giden Afrikalı göçmenlere sınırdaki çeteler tarafından işkence edilmesi ve 4000 dolar fidye istenmesine yönelik İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi sundu.

Önerge metninde konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı:

10 Ekim tarihinde İstanbul’da mültecilere yönelik çalışma yürüten Tarlabaşı Dayanışma Grubu’nun sosyal medya hesabından yayınlanan videoda Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye giden Afrikalı göçmenleri “mafya” olduklarını söyleyen şahısların, rehin aldıkları, mültecileri sopa ve hortumlarla döverek işkence ettikleri, işkence görüntülerini göçmenlerin ailelerine göndererek 4000 dolar fidye istedikleri basında yer almıştır. İşkencenin görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşan Tarlabaşı Dayanışması, 5 kişinin ailesinin fidyeyi ödeyerek yakınlarını rehinelerden kurtarabildiğini, 10 rehinenin ise çeteler tarafından alıkonulduğunu belirtmiştir.

Meclis’e sunulan önergede şu sorular yer aldı:

  1. Güvenlik güçlerinin daha sıkı kontrol ettiği, önlemlerin en yüksek seviyede olduğu sınır kentlerinde başka illerden gelerek işkencehaneler kurmak, insanları rehin almak, mafyatik faaliyetleri sistematik yürütmek nasıl mümkün olmaktadır? Vatandaşların, STK’ların tespit edebildiği, görüntülediği işkenceyi ve fidye için rehin alma işlemleri yapan mafya örgütlerini kolluk neden bulamamakta, yakalayamamaktadır? Mafyanın kolluk içerisinde uzantıları araştırılmış mıdır?
  2. İstanbul Küçükçekmece’de mafyaya çalıştığı iddiasıyla bazı kişilerin gözaltına alındığına dair bilgiler doğru mudur? Doğru ise kaç kişi gözaltına alınmıştır?
  3. Mafyaya çalıştığı için gözaltına alınan kişilerin bağlantılarının olduğu kişiler araştırılmış mıdır? Araştırıldı ise ne gibi bir işlem yapılmıştır?
  4. Hakkında soruşturma yürütülen başka kişiler bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise bu kişilere ulaşılmış mıdır?
  5. Tarlabaşı Dayanışma Grubunun “çetelerin parayı göçmenlerin ailelerinden İstanbul’da belirledikleri farklı konumları kullanarak aldıkları yönündeki açıklamalarına istinaden bu konumları tespit etmeye yönelik herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?
  6. Göçmen, mülteci, sığınmacıların barınma ve yaşama koşullarını, cinsel tacize karşı korunmaları, statülerinin iyileştirilmesi ve güvenceye kavuşturulması için bir planlamanız, çalışmanız var mıdır?
  7. Ekonomik, politik veya doğan sebeplerle yurdundan olmuş kişilerin yaşam ve insan haklarının korunmasının her devletin en temel görevi olduğu gerçeğinden hareketle mültecilerin/sığınmacıların/göçmenlerin insan onuru ile bağdaşmayan muamelelerle karşı karşıya kalmalarını önleyici tedbirler almayı düşünüyor musunuz?
  8. Bir çok mülteci, göçmen, sığınmacı kayıt dışı yaşadıkları için kendilerini köle gibi çalıştırıp ücret ödemeyenleri, rehin alıp fidye isteyenleri, cinsel istismar eden ve şiddet uygulayanları şikayet edememektedirler. Bu durumu aşmak, bu insanları insanlık dışı muamelelerden korumak, şikayet başvurusunda bulundukları taktirde sınırdışı edilmeyecekleri bir prosedür hakkında yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur