Yakup Erdem sonsuzluğa uğurlandı

Maden-İş Genel Yönetim Kurulu üyesi, Türkiye Komünist Partisi üyesi Yakup Erdem yaşamını yitirdi

Yakup Erdem sonsuzluğa uğurlandı

Maden-İş Genel Yönetim Kurulu üyesi, Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi, mangal yürekli devrimci Yakup Erdem’i kaybettik.

Pandemi koşulları nedeniyle cenaze töreni yapılamadığından Yakup Erdem’in cenazesi saat 15.30’da Soğanlık Mezarlıklar Müdürlüğü’nden alınarak Osmangazi mezarlığına defnedildi.

Kısa yaşam öyküsü

1945 yılında Ereğli’de doğdu. İlk öğrenimini Ereğli’de yaptıktan sonra sınavı kazanarak Gölcük Tersanesi’nin Sanat Okulu’nda yatılı okudu. Dolayısıyla mecburi hizmeti nedeniyle Gölcük Tersanesi’nde 6 yıldan fazla çalıştı. Askerlik dönüşü mecburi hizmetini tamamladı ve Ereğli’ye döndü. 1969 yılı Nisan ayında Erdemir’e girdi. Maden-İş’e üye oldu. Aynı dönemde Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) üye oldu, Parti içinde “sosyalist devrim” tezlerini benimsedi. 12 Mart döneminde Parti kapatılıncaya kadar bir süre İlçe Başkanlığı yaptı. 1976’da Türkiye Komünist Partisi’ne (TKP) katıldı. 1972’den Maden-İş’in son Genel Kurulu’na kadar Maden-İş Genel Yönetim Kurulu üyesi oldu. DİSK’in 1975 ve 1977 Genel Kurullarına Maden-İş delegesi olarak katıldı. 12 Eylül döneminde bir süre cezaevinde yattı.

Ailesinin, yoldaşlarının, yakınlarının ve Türkiye işçi sınıfının başı sağ olsun.

Sendika.Org (C.Ş.)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur