Türkiye-Yunanistan sınırında göçmen mafyası: İşkence edip fidye istediler

Tarlabaşı Dayanışma Grubu, Türkiye-Yunanistan sınırında bir grup Afrikalı göçmenin çeteler tarafından rehin alındığını belirterek fidye talep edilen bir göçmene yönelik işkence görüntülerini yayımladı. Videoda, işkencecilerin Türkçe konuştuğu duyuluyor. 4 göçmenin 5000 dolar karşılığında serbest bırakıldığını belirten Tarlabaşı Dayanışma, “Videoda darp edildiği görüntülenen göçmenle iletişime geçtik. Alıkonulma ve darp edilme hadisesinin Yunanistan’da gerçekleştiği, şu anda Atina’da olduğu ve sağlık durumunun iyi olduğu bilgisine ulaştık” dedi ve çetenin İstanbul Küçükçekmece’deki işbirlikçilerinin gözaltına alındığını duyurdu

Türkiye-Yunanistan sınırında göçmen mafyası: İşkence edip fidye istediler

Mültecilere yönelik çalışma yürüten Tarlabaşı Dayanışma Grubu, 10 Ekim’de “Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye giden Afrikalı göçmenler sınırdaki çeteler tarafından rehin alınıyor. Bize ulaşan bilgilere göre 5 rehine 4000$ fidye karşılığında serbest bırakıldı. Çetenin elinde 10’dan fazla rehine buluyor” notuyla fidye talep edilen bir göçmene yönelik işkence görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaştı.

Videoda iki çete üyesi “Where is money?” (Para nerede?) derken, işkenceye maruz kalan göçmenin de sürekli “Money come today” (Para bugün gelir) dediği duyuluyor. 46. saniyede ise kırmızı tişörtlü çete üyesin “Sus, sus”, 1.13’te ise “Mafyayım, mafya” diyerek Türkçe konuşuyor.

10’dan fazla rehine var

Sendika.Org’a konuşan Tarlabaşı Dayanışma Grubu’nun kurucularından Muhammed Sıddık Yaşar, 10’dan fazla rehinenin bilinmeyen bir yerde tutulduğunu öğrendiklerini ve bazı rehinelerin para karşılığında serbest bırakıldığını söyledi. Yaşar konuya ilişkin şunları kaydetti:

Video, daha önceden temasta olduğumuz Afrikalılarda kanaat önderi olan bir kişi tarafından destek almak için bize yollandı. Biz de işin peşine düştüğümüzde 10’dan fazla rehinenin bir yerde tutulduğunu ve lokasyonun söylenmediğini ama bunun karşılığında para istendiğini belirttiler. Bu süreçte de bir kısmının parasını aileleri yurtdışından, sağdan soldan toplamış, kendilerine söylendiği gibi burada bir lokasyona bırakmışlar. 5000 dolar karşılığında 4 kişi serbest bırakılmış. Sanırım Türkiye-Yunanistan arasındaki bir bölgede ve bırakılan kişiler direkt Yunan tarafındaki kamplardan birine ulaşmışlar. İnternet imkanları olunca da Türkiye’deki ailelerini ve yakınlarını arayıp ‘Biz ulaştık, durumumuz iyi ama çok kötü eziyete uğradık’ gibi söylemlerde bulunmuşlar.

Serbest bırakılanlardan, çetenin elinde 10’dan fazla kişinin daha olduğunu öğrendiklerini belirten Yaşar, sözlerinin devamında “Ailesiyle ve telefonla doğrudan kendisiyle irtibat kurduğumuz videodaki göçmen yaşadıklarına ilişkin çok fazla konuşmak istemedi, sadece durumuna dair kısa bir bilgi verdi. Konuya ilişkin biz de bir çalışma başlattık. Sosyal medyadaki paylaşımımız sonrası bazı olumlu sonuçlar aldık, yetkililer şu an konu ile ilgileniyor” ifadelerini kullandı.

Çetenin bazı üyeleri gözaltına alındı

Tarlabaşı Dayanışma, konuya ilişkin dün (12 Ekim) yaptığı paylaşımda “Videoda darp edildiği görüntülenen göçmenle iletişime geçtik. Alıkonulma ve darp edilme hadisesinin Yunanistan’da gerçekleştiği, şu anda Atina’da olduğu ve sağlık durumunun iyi olduğu bilgisine ulaştık” dedi ve çetenin İstanbul Küçükçekmece’deki işbirlikçilerinin gözaltına alındığını kaydetti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur