TTB Aile Hekimliği Kolu: “460 bin 966 kişi izolasyon amacıyla evlerinde takip ediliyor”

TTB Aile Hekimliği Kolu, ekim ayında Türkiye genelinde hastanelerdeki hastalar dışında 143 bin COVID-19 hastasının evlerinde tedavi gördüğünü, 460 bin 966 kişinin ise izolasyon amacıyla evlerinde takip edildiğini açıkladı

TTB Aile Hekimliği Kolu: “460 bin 966 kişi izolasyon amacıyla evlerinde takip ediliyor”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Aile Hekimliği Kolu, “Aile Hekimliği Pandemi Anketi Ekim 2020” sonuçlarını bugün (22 Ekim) online platformda düzenlediği basın açıklaması ile paylaştı.

TTB Aile Hekimliği Kolu, ekim ayında Türkiye genelinde hastanelerdeki hastalar dışında 143 bin COVID-19 hastasının evlerinde tedavi gördüğünü, 460 bin 966 kişinin ise izolasyon amacıyla evlerinde takip edildiğini açıkladı.

TTB Youtube kanalından canlı yayınlanan basın açıklamasına, TTB Merkez Konseyi Başkanı R. Şebnem Korur,  TTB Merkez Konseyi Üyesi Kazım Doğan Eroğulları, TTB Aile Hekimliği Kolu Sekreteri Nuri Seha Yüksel ve TTB Aile Hekimliği Kolu Üyesi Emrah Kırımlı katıldı. Anket sonuçları TTB Aile Hekimliği Kolu Üyesi Emrah Kırımlı tarafından paylaşıldı.

Ankete 75 ilden 835 aile hekimi katıldı. Aile hekimlerinin verdikleri cevaplardan özet olarak şunlar çıktı:

Bilgi karmaşası var, is yerleri testi negatifse kişiyi ise çağırıyor, ilçe sağlık izolasyonda evde kalması gerekiyor diyor. Kişi ne yapacağını bilemiyor.

Aynı durumdaki bir hasta izleme alınıyor diğeri alınmıyor. Neye göre yapılıyor bu ayrım belli değil.

Hastaneden hastalara evde kalmaları gerektiği bilgisi verilmiyor, hasta hastaneden çıkıp bize geliyor. Genelde rapor almak için geliyorlar.

Evde temas nedeniyle takip edilen kişide semptom gelişince hastaneye kendi imkânlarıyla gidenlere ceza kesileceği söyleniyor.

Eylül 2020-Ekim 2020 arasında salgın sürecinde neler değişti?

Eylül ayında gerçekleştirmiş olduğumuz anket sonuçları ve TTB COVID-19 Pandemisi izleme kurulu tarafından yapılan çalışma ve basın açıklamaları ile Turkuaz tabloda gerçek vaka sayılarının halka açıklanmadığını ve yüzbinlerce PCR+ vakanın bildirilmediğini öğrenmiş olduk. Sağlık Bakanı da bu gerçeği 30 Eylül tarihli basın açıklamasında topluma duyurdu. Salgın yönetiminde bir başka önemli gelişme filyasyon ve evde karantina uygulamalarının izlem süresinin kısaltılması, temaslı hasta grubunun daraltılması oldu.

Eylül toplam hasta sayıları ne kadardı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 30 Eylül tarihli basın toplantısında, tüm PCR+ vakaların açıklanmadığını ve vaka ve hasta sayısı ayırımı yapıldığını belirtmiştir. 22 Eylül’de yayınlanan TTB Aile Hekimliği Kolu anket sonuçlarımız açıklandıktan sonra farklı kaynaklar günlük vaka sayılarının açıklanandan daha yüksek olduğunu belirtmiştir. Anket sonucumuza göre 7-14 Eylül tarihlerinde 14 günlük geriye dönük hesaplamamızda aile hekimlerinin izlem listelerine günlük 13341 PCR+ hasta düşmektedir.

TTB COVID19 pandemisi 7. ay değerlendirmesinde de benzer bir hesaplama toplam test sayıları üzerinden yapılmıştır. Her iki veri de benzer sonuçlara ulaşmaktadır. Eylül ayında Türkiye’de günlük 12-14 bin arası yeni PCR+ hasta olduğu görülmektedir.

Aile hekimlerinin izlem listelerine günde 14373 yeni PCR+ hasta eklendi

Ekim ayı anketine yanıt veren aile hekimlerinin izlem listesinde ortalama 6,533 PCR+ hasta düşmektedir. Türkiye genelinde 22000 aile hekimi olduğu ve izlemlerin 10 gün olduğu göz önüne alındığında günlük ortalama 14373 yeni hasta aile hekimleri izlem listelerine düşmekte ve yaklaşık 150 bin kişi evde tedavi alıp takip edilmektedir. Bu sayılara hastanede takip edilen COVID-19 hastaları dâhil değildir. Toplam sayıya hastanede yatan vatandaşlarımız da eklenmelidir. Eylül ayında bu sayı ortalama 8,49 ve toplamda günlük 13341 olarak belirlenmiştir. Ortalama sayısındaki azalma izlem sürelerindeki değişiklikten kaynaklanmaktadır.

Evde takip edilen 460.966 kişi vardır

2020, 7-14 Ekim tarihleri arasında aile hekimlerinin izlem listesinde ortalama 20,953 hasta mevcuttur. Türkiye genelinde yaklaşık 461.000 kişi evde izolasyondadır. Eylül ayında bu oran 26,2 ve toplamda yaklaşık 600.000 kişi olarak tespit edilmiştir. Sayılardaki azalma BT pozitif hastaların filyasyon listesinden çıkması ya da PCR+ hastalarda bulaşma yollarının değişmesi (iş yeri yerine aile içi bulaşma, BT pozitif hastaların filyasyona dâhil edilmemesi gibi) ile temaslı kişi sayısının azalmasına bağlı olabilir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur