Şili halkı diktatörlük anayasasına “artık yeter” dedi

Şili'de halk, Augusto Pinochet diktatörlüğü döneminden kalan anayasanın yürürlükte kalıp kalmayacağına karar vermek üzere sandık başına gitti. Bir yıl önce halkın neoliberal düzene ve diktatörlük anayasasına karşı başlattığı isyanın ardından hükümet anayasayı referanduma götüreceğini duyurmuş, pandemi nedeniyle referandum 25 Ekim’e ertelenmişti

Şili halkı diktatörlük anayasasına “artık yeter” dedi

Şililer ezici bir çoğunlukla, Augusto Pinochet diktatörlüğünün ürünü olan mevcut anayasanın değişmesi ve yeni anayasayı yazacak bir kurucu meclis oluşturulması yönünde oy kullandı.

Telesur’un haberine göre, seçim kurulundan açıklanan ilk resmi verilere göre seçmenin yüzde 77,85’i mevcut anayasanın yürürlükten kaldırılması ve yeni bir anayasa yazılması yönünde oy kullandı. Sağ partilerin anayasa değişmesin şeklindeki tutumunu destekleyenler ise yüzde 22,15’te kaldı.

Şili dışında da 65 ülkede yaşayan binlerce Şili yurttaşı sandık başına gitti. Yurtdışı oylarda ise değişim yönünde tutum belirleyenlerin oranı yüzde 80 oldu.

Bu Güney Amerika uluslarının tarihinde, halka yeni bir toplumsal sözleşme isteyip istemediklerinin sorulması anlamında bir ilki ifade ediyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur