Rusya, Cerablus’ta petrol kaçakçılığı yapılan bölgeyi balistik füzelerle vurdu

TSK ve cihatçı grupların kontrolünde bulunan Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus gece saatlerinde balistik füzelerle hedef alındı. Rusya tarafından düzenlenen saldırıda, kaçak petrolün rafine edildiği ve satıldığı pazar alanının vurulduğu bildirildi

Rusya, Cerablus’ta petrol kaçakçılığı yapılan bölgeyi balistik füzelerle vurdu

Rus ordusu, dün (23 Ekim) gece saatlerinde Suriye’nin kuzeyinde petrol kaçakçılığı yapılan alanlara yıkıcı bir saldırı düzenledi.

Şam yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar’ın haberine göre, Halep’in kuzeyindeki Cerablus’ta kaçak petrolün rafine edildiği ve satıldığı pazar alanı balistik füzelerle hedef alındı.

Cerablus kırsalındaki El-Kusa ve Ayn el-Beyda köyleri arasında kurulan sözkonusu pazar alanı, AKP destekli militan gruplarının kontrolü altında bulunuyor.

AA: 10 yaralı var

Anadolu Ajansı’nın (AA) askeri muhalif kaynaklara dayandırdığı haberinde ise Cerablus’un güneyindeki Küse bölgesinde mazot rafinelerine, Lazkiye’de konuşlu Rus donanmalarından iki balistik füzeyle saldırı düzenlendiği belirtildi.

Haberde, saldırı sonucu ilk belirlemelere göre 10 kişinin yaralandığı ve bölgede yangın söndürme çalışmalarını sürdüğü kaydedildi.

İlk saldırı değil

El-Bab ve Cerablus çevresinde petrol yatakları bulunmuyor, ancak bölge IŞİD’in kontrolünde olduğu zamandan bu yana petrol ticareti için kilit öneme sahip.

Türkiye’nin bir Rus savaş uçağını düşürdüğü 24 Kasım 2015’ten tam 8 gün önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Antalya’daki G20 Zirvesi’nde Suriye’deki petrol kaçakçılığına ilişkin dosyayı açmıştı. Uçak krizinden sonra ise Moskova, “Suriye’den yasadışı şekilde satılan petrolün ana güzergâhı Türkiye” demiş ve bu ticarete Erdoğan ve ailesinin de dahil olduğu iddia etmişti. Putin de “Türkiye’de çalıntı petrolle kimlerin ceplerini doldurduğunu ve kimin terör örgütleri için militan topladığını biliyoruz” demişti.

Bu açıklamalarla yetinmeyen Rusya, Türkiye sınırı yakınlarında IŞİD’e ait petrol tankerlerini vurmaya başlamıştı.

RUSYA 12 BİN TANKER TESPİT ETTİ: “IŞİD-TÜRKİYE PETROL TİCARETİ SÜRÜYOR”

Ruslar, Suriye’de AKP’nin hizadan çıktığı her dönemde petrol dosyasını açmayı sürdürdü.

Son olarak İdlip mutabakatının iyice kırılganlaştığı ve ABD’nin “Astana’nın fişini çekmemiz lazım” dediği bir dönem olan Aralık 2018’de, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’dan “Suriye’den Türkiye’ye düzenli olarak tankerler giriyor” açıklaması gelmişti.

Geçtiğimiz yıl 25 Kasım’da da TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki “Fırat Kalkanı” bölgesinde yer alan El-Bab ve Cerablus’ta bulunan petrol rafinerileri Suriye ordusu tarafından hedef alınmıştı.

SANA: EL-BAB VE CERABLUS’TA PETROL TANKERLERİNİ SURİYE ORDUSU VURDU

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur