Pentagon: “S-400, Türkiye’nin müttefik olarak ABD ve NATO’ya olan bağlılığıyla örtüşmüyor”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Tayyip Erdoğan’ın Sinop’ta S-400 denemeleri yapıldığını doğrulamasını kınadı

Pentagon: “S-400, Türkiye’nin müttefik olarak ABD ve NATO’ya olan bağlılığıyla örtüşmüyor”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, “Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da teyit ettiği üzere Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınıyor” açıklamasını yaptı.

Tayyip Erdoğan dün (23 Ekim) konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bu testler doğrudur. Yapıldı, yapılıyor. Amerika’nın bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Çünkü biz elimizdeki bu tür imkânların testini yapmayacağız da neyi yapacağız? Herhalde bunu da biz kalkıp Amerika’ya soracak değiliz” demişti.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, “Pozisyonumuz konusunda açık ve tereddütsüz olduk, operasyonel bir S-400 sistemi, Türkiye’nin müttefik olarak ABD ve NATO’ya olan bağlılığıyla örtüşmüyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bu sistemleri almasına karşı çıktıklarını hatırlatan Hoffman, “Güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyan bu testlere itiraz ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Hoffman, Türkiye’nin S-400 alımından dolayı F-35 programına katılımının askıya alındığını hatırlatarak, “S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor” açıklamasına yer verdi.

href=”/2020/10/abd-ile-turkiye-arasinda-s-400-diyaloglari-cok-sey-feda-ettiniz-tercih-etmedik-zorunda-kaldik-599345/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur